Neurologické oddelenie v Prešove získalo medzinárodné ocenenie
TASR
TASR

Neurologické oddelenie v Prešove získalo medzinárodné ocenenie

Dostalo ho za vynikajúce výsledky v podávaní intravenóznej trombolýzy.

Snímka z areálu FNsP J. A. Reimana Prešov — Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 24. októbra (TASR) – Neurologické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove získalo v rámci udeľovania ESO Angels Awards od Angels Iniciatívy zlaté a platinové ocenenie. Dostalo ho za vynikajúce výsledky v podávaní intravenóznej trombolýzy. Tou je podľa hovorkyne nemocnice Renáty Cenkovej ovplyvniť terapeutický výsledok pri cievnej mozgovej príhode (CMP).

„Kým v roku 2017 sme s CMP hospitalizovali 472 pacientov, z toho u 44 bola podaná intravenózna trombolýza a priemerný čas od príchodu do nemocnice k podaniu trombolýzy bol 58 minút, v roku 2018 to bolo 468 pacientov, z toho intravenózna trombolýza bola podaná až u 69 pacientov a priemerný čas od príchodu do nemocnice k podaniu trombolýzy sa výrazne skrátil na 28 minút. Do začiatku septembra zatiaľ evidujeme už 60 podaných trombolýz," uviedla primárka oddelenia Anna Cvengrošová.

CMP je podľa jej závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Hoci postihuje väčšinou starších ľudí, ktorí už majú iné chronické ochorenie, týka sa aj mladých.

„V minulom roku na Slovensku utrpelo mozgovú mŕtvicu 352 ľudí vo veku 20 až 44 rokov, čo je o 66 viac ako v roku 2016. Počty však rastú vo všetkých vekových kategóriách," doplnila Cvengrošová.

CMP postihuje častejšie mužov ako ženy, a to takmer v každej vekovej skupine. Kým vo vekových kategóriách 45 až 54 rokov a 75 až 79 rokov sa v registri CMP eviduje dvojnásobne viac mužov ako žien, od veku 80 rokov sa rozdiel medzi oboma pohlaviami minimalizuje. Vo vekovej skupine nad 85 rokov ženy prevyšujú mužov.

„Vďaka liečbe, zlepšovaniu úrovne zdravotnej starostlivosti ako aj efektivite cielenej liečby sa postupne znižuje podiel úmrtí pacientov do jedného roka od vzniku CMP. Na našom pracovisku podávame v indikovaných prípadoch intravenóznu trombolýzu. Zjednodušene povedané, liečivo podané do žily dokáže rozpustiť krvnú zrazeninu, ktorá upchala vnútromozgovú tepnu. CMP možno liečiť aj pomocou mechanickej trombektómie, keď sa krvná zrazenia mechanicky vyberie z cievy katetrizačným prístupom, teda zvnútra cievy," vysvetlil lekár oddelenia neurológie Vít Orlický.

Iniciatíva Angels vznikla a funguje pod záštitou ESO (European Stroke Organisation), je rozšírená po celom svete, v 96 krajinách s viac než 3300 spolupracujúcimi nemocnicami. Na Slovensku je zapojených zo 43 iktových centier už 37, pričom toto číslo neustále narastá. Najväčšou snahou Angels Iniciatívy na Slovensku je neustále znižovanie času do podania trombolytickej liečby, zvyšovanie percent rekanalizácií a tiež štandardizácia postupov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…