Dobré noviny
Pastiersku sezónu ukončí Slovenské mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach
TASR
TASR

Pastiersku sezónu ukončí Slovenské mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach

 Na snímke ovce sa pasú na lúke
Na snímke ovce sa pasú na lúke — Foto: TASR/AP

Pastiersku sezónu už ôsmykrát symbolicky ukončia vo Veľkých Teriakovciach v okrese Rimavská Sobota podujatím Slovenské mitrovanie.

Veľké Teriakovce 24. októbra (TASR) – Pastiersku sezónu už ôsmykrát symbolicky ukončia vo Veľkých Teriakovciach v okrese Rimavská Sobota podujatím Slovenské mitrovanie. Uskutoční sa v sobotu (26. 10.) od 10.00 h na miestnom salaši.

Hlavným zámerom podujatia je podľa organizátorov zachovať valaskú a ovčiarsku tradíciu v regióne Gemer-Malohont, ako aj zvyky spojené s ukončením pastierskej sezóny. Ich snahou je tiež poukázať na význam ovčiarstva ako špecifickej súčasti tradičnej ľudovej kultúry i dnešnej reality.

„Cieľom je zároveň zvýšiť povedomie verejnosti o tradičných spôsoboch obživy našich predkov cez osvojovanie si zručností v oblasti chovu oviec, spracovania ich produkcie a remesiel súvisiacich nielen s ovčiarstvom," dodala Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny Malohont, ktorá je jedným z organizátorov.

Program sa začne ukážkami prác na salaši, ako je strihanie oviec, odváranie žinčice, výroba syrov, pareníc a bryndze či spracovanie ovčej vlny. „Úvodnú časť podujatia obohatia hudbou, spevom aj tancom detské folklórne súbory (FS) a fujaristi z regiónu," uviedla Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, ktoré je ďalším z organizátorov.

Poobedňajšie hodiny vyplní Univerzitný FS Mladosť z Banskej Bystrice a FS Stromíš z Vlachova, ktorých doplnia heligonkári, fujaristi a gajdoši. Na nich nadviaže slávnostný sprievod ovčiarov, bačov a valachov, ktorý bude ukončený vyúčtovaním s majiteľmi oviec. Atmosféra sprievodu bude umocnená signálnymi nástrojmi, gajdami a ľudovými hudbami.

„Podobne to bolo aj v nedávnej minulosti počas mitrovania, nazývaného aj valaské hody, keď sa bačovia a valasi vracali zo salašov do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syry aj oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev," priblížil jeden z odborných garantov podujatia Ivan Murin.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?