Dobré noviny
Skupina babičiek pátra na dne morí po vzácnom živočíchovi. Ich objav vedcov poriadne prekvapil
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Skupina babičiek pátra na dne morí po vzácnom živočíchovi. Ich objav vedcov poriadne prekvapil

— Foto: reprofoto Youtube

Staré dámy majú vedecký koníček, ktorý by nečakal nik. Pod morskou hladinou zaznamenávajú vzácny druh hada.

NOUMÉA 25. októbra - Nová Kaledónia je ostrov v Tichom oceáne, ktorý patrí pod správu Francúzska. Okolie jeho najväčšieho mesta Nouméa zdobí prekrásna príroda a žije tu mnoho jedinečných živočíchov, ktoré nikde inde nenájdete. Pred niekoľkými dňami sa netradičným vedkyniam podarilo zaznamenať jeden a pol metra dlhého jedovatého morského hada, známeho ako disteira major (morský had s olivovou hlavou).

Začala s tým sama, teraz má vedecký tím

Claire Goiranová, jedna z vedkýň, ktorým sa podaril prevratný nález, pracuje ako pedagogička na Univerzite Novej Kaledónie. Zaoberala sa výskytom tohto ojedinelého druhu morského hada. Za uplynulých pätnásť rokov bol spozorovaný iba šesťkrát. V roku 2013 sa rozhodla bližšie pozrieť na ekosystém miestneho zálivu, kde, ako dúfala, zistí viac.

Claire sa odhodlala zistiť viac o morskom hadovi druhu disteira major.
Claire (na snímke) sa odhodlala zistiť viac o morskom hadovi druhu disteira major. Foto: reprofoto Youtube

„Študijná zóna je najnavštevovanejším zálivom v meste, takže stretnem mnoho turistov, keď vykonávam svoju prácu v teréne,“ opisuje v rozhovore pre britský The Guardian„Počas skúmania zálivu som spoznala Aline, ktorá sa potápala a fotila rovnaký koral ako ja. Zopárkrát odfotila aj morských hadov, tieto fotografie mi potom poslala mailom,“ spomína.

Neskôr sa k dvojici pridala ďalšia staršia dáma. Monique, suseda Aline, zalarmovala niekoľko svojich priateliek a výskumná skupina sa zrazu rozrástla na sedem členov. Vekové rozpätie žien pritom je 60 až 75 rokov. Nazývajú sa „Fantastickými babičkami“.

Vo videu nižšie môžete vidieť babičky pri výkone svojej práce.

Do zálivu začali chodiť spoločne. Po niekoľkých hodinách v teréne si uvedomili, že vedci populáciu morských hadov značne podcenili. Goiranová v spolupráci s učiteľským kolegom Rickom Shineom vydali štúdiu vo vedeckom časopise Ecosphere, v ktorej odhalili, že v zálive žije viac ako 250 morských hadov druhu disteira major.

Babičky vytvorili súdržný vedecký tím.
Babičky vytvorili súdržný vedecký tím. Foto: reprofoto Youtube

Babičky sa zomkli pre výskum

Ďalej v rozhovore Claire opisuje, že výskum prebieha aj vo chvíli, keď má iné povinnosti a prednáša na univerzite. „Aj keď učím, viem, čo sa deje v študijnej zóne, pretože babičky ju skúmajú za mňa a potom mi pošlú fotky,“ opisuje. Zároveň dodáva, že jej kolegyne našli veľké množstvo jedovatých druhov. Zaujímavosťou je, že aj napriek vysokému počtu, nedochádza k uhryznutiam turistov či domácich, ktorí v zálive plávajú.

Disteira major je jedovatý druh morského hada dlhý 1,5 metra.
Disteira major je jedovatý druh morského hada dlhý 1,5 metra. Foto: reprofoto Youtube

Práca s jedovatými živočíchmi je nebezpečná. Aj najmenší kontakt môže spôsobiť zranenie, či dokonca smrť. Babičky sa preto od hadov držia ďalej. „Nebojíme sa ich, ale nedotýkame sa ich,“ vysvetľuje Aline Guémasová. „To je práca pre šéfku.“ Úlohou Aline je zaznamenávanie, preto so sebou pod hladinu berie videokameru.

Rovnaký prístup majú aj kolegyne. „Spočiatku som sa ich bála,“ spomína Sylvie Shebertová, „ale teraz ich už skôr oceňujem. Je zaujímavé zisťovať informácie o ich životnom štýle a o tom, ako pracujú v skupinách. Umožňuje nám to získať lepšie výsledky pre výskum.“ Babičky tvrdia, že hady nie sú agresívne, ale skôr zvedavé.

Už ste čítali?