Dobré noviny
Archeológovia odkrývajú stopy opevnenia stropkovského hradu
TASR
TASR

Archeológovia odkrývajú stopy opevnenia stropkovského hradu

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

TASR o tom informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák.

Stropkov 23. októbra (TASR) - Na stropkovskom námestí sa v týchto dňoch realizuje druhá etapa archeologického výskumu niekdajšieho hradného areálu. V júni zmapovali severozápadnú časť opevnenia, teraz sa prieskum zameriava na severné hradby.

Pri lokalizácii archeologických sond archeológovia vychádzajú z dostupných historických máp a nákresov, ktoré pochádzajú z 18. storočia. TASR o tom informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák.

„Kopeme v miestach, kde nám chýba mapový podklad, pretože časť mapy, ktorú máme k dispozícii, je roztrhnutá. Napriek tomu musím povedať, že tentoraz sa nám aj vďaka poznatkom z júnového výskumu pomerne presne podarilo vytýčiť trasy výkopov a zachytiť hradné murivo. Postupne sme sa po severnej hradbe dostali k severovýchodnému bastiónu a ďalej po východnej hradbe k miestam, kde prieskum prebiehal v roku 2006," priblížil archeológ Mário Comisso.

Pri severnej hradbe zachytili aj časť hospodárskej budovy hradu, ktorá sa čiastočne nachádza aj na jeho pláne, na východe odkryli profil hradnej priekopy. Stopy minulosti dokladujú aj viaceré zaujímavé nálezy – minca z konca 18. storočia, fragmenty stredovekej keramiky či polychrómne kachlice.

„Do konca októbra plánujeme ukončiť práce v teréne a predpokladám, že do konca roka predložíme mestu kompletnú správu o výsledkoch nášho bádania," povedal Comisso. Samospráva plánuje už na budúci rok začať s projektovými prípravami rekonštrukcie zostávajúcej časti námestia.

„Podkladom pre projektantov bude správa z archeologického výskumu. Aj doterajšie zistenia napovedajú, že máme v Stropkove unikátne historické územie s hradbami, bohužiaľ, roky skryté pod zemou. Máme pred sebou smelý cieľ ich obnovy a verím, že postupnými krokmi ho aj naplníme," uviedol primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Archeologický výskum je podľa Nováka len jednou z mnohých aktivít, ktorými Stropkovčania dávajú čoraz viac do povedomia históriu svojho mesta. V posledných rokoch začali organizovať podujatia viažuce sa k prvej písomnej zmienke, vydali edíciu pamätných predmetov k významným výročiam Stropkova, pripravujú projekt sprístupnenia kostolnej veže, ktorá je súčasťou hradného areálu a v pláne je aj rekonštrukcia exteriéru tamojšieho kaštieľa.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?