Dobré noviny
FANTASTICKÉ: Českí lekári vďaka novej metóde prevážajú k pacientom bijúce srdce
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

FANTASTICKÉ: Českí lekári vďaka novej metóde prevážajú k pacientom bijúce srdce

— Foto: Reprofoto Novinky.cz

Nová unikátna metóda zachráni ďalšie životy. Českí lekári sa môžu pochváliť novým spôsobom prepravy orgánov potrebných na transplantáciu.

PRAHA 22. októbra - Ľudia sa skôr dočkajú potrebného orgánu a bude zachránené väčšie množstvo životov. Vďaka unikátnej metóde odberu srdca, ktorú začal využívať pražský IKEM (Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny). V prístroji, ktorý dokonale stimuluje tep, môžu lekári prevážať bijúce a živé srdce. „Ide o zásadný posun v kvalite transplantácií v ČR a zvyšuje šance dočkať sa nového srdca. Rozšíri sa tak aj ponuka orgánov určených na transplantáciu a to až o 20 percent,“ cituje slová IKEM-u český portál Novinky.cz.

Ako funguje preprava bijúceho srdca

Odobrané srdce sa napojí na prístroj, ktorý simuluje fyziologické prostredie človeka. Srdce musíme najprv vyňať z tela darcu, potom ho musíme schladiť a zastaviť. Následne ho napojíme na prístroj, aby sa znova rozbúchalo. Pred transplantáciou je potom zase potrebné srdce zastaviť a schladiť,“ vysvetlil prednosta Kliniky kardiovaskulárnej chirurgie IKEM Ivan Netuka nový spôsob odberu srdca, pomocou ktorého bude zachránené ešte väčšie množstvo životov. Vďaka unikátnemu prístroju je srdce možné prevážať aj letecky. Srdce, ktoré je umiestnené v prístroji, je neustále zásobované a takpovediac premývané teplou okysličenou krvou. „Pasívne bije, ale nemusí čerpať krv, čo umožňuje, aby si odpočinulo,“ dodal Netuka pre ČTK.

Novú metódu si lekári z IKEM-u už mali možnosť aj odskúšať. Srdce patriace mladej žene z jednej z českých nemocníc bolo po prevoze v unikátnom prístroji transplantované 65-ročnému mužovi. Ten je v súčasnosti vo veľmi dobrej kondícii a v blízkej budúcnosti bude z pražského IKEM-u prepustený domov.

Za posledných 35 rokov bolo v Česku transplantovaných viac ako 2000 sŕdc. Približne 40 percent pacientov sa teraz vďaka novému prístroju dočká nového orgánu, predtým takmer tretina tých, ktorí čakali na orgán, zomrela.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?