Miro Žbirka oslavuje narodeniny novinkou. Silný duet s nevidomou virtuózkou si získa aj vás
TASR
TASR

Miro Žbirka oslavuje narodeniny novinkou. Silný duet s nevidomou virtuózkou si získa aj vás

Darček z vesmíru dostal Miro Žbirka k 67. narodeninám, ktoré oslavuje 21. októbra.

Miro Žbirka a Ráchel Skleničková — Foto: TS

Bratislava 21. októbra (TASR) – Darček z vesmíru dostal Miro Žbirka k 67. narodeninám, ktoré oslavuje 21. októbra. Je ním oficiálny certifikát o tom, že Planétka 1982 UF2 má po očíslovaní a pomenovaní definitívne označenie (5895) Žbirka. Návrh na tento názov schválila Medzinárodná astronomická únia.

„Je to pre mňa veľká pocta a zároveň zvláštny pocit. Ďakujem pánovi Štefanovi Kürtimu za jeho iniciatívu. Musím si zvyknúť na to, že Žbirka už teraz nie je iba na Zemi, ale aj vo vesmíre,” komentoval spevák nezvyčajný dar.

Duet s nevidomou klavírnou virtuózkou

K narodeninám si Žbirka nadelil aj premiéru nového videoklipu ku skladbe Čistý svet z minuloročného Double Albumu. Duetu s nevidomou klavírnou virtuózkou a nezameniteľnou speváčkou Ráchel Skleničkovou dal obrazovú podobu spevákov syn David Žbirka, ktorý sa už postupne stáva dvorným režisérom nových videoklipov.

„Na skladbu Čistý svet máme dobré ohlasy od fanúšikov a verím, že osloví aj ako singel a videoklip. David, s ktorým sa často o muzike rozprávame, vie dobre zhmotniť do obrazu moje predstavy a zároveň pridať aj svoj autorstvom skladby nezaťažený pohľad. Ráchel je čistá muzikálna duša, ktorá vníma hudbu veľmi intenzívne. Trocha som sa o ňu bál, keď nás David zaviedol do polorozpadnutej budovy bývalej továrne, kde sme klip nakrúcali. Ale v momente, keď jej dal klavír, zvládla všetko,” povedal Meky o novom singli a klipe.

„Na narodeniny sa nijak extra nepripravujem, tie zákonite vždy prídu. Myslím, že dostanem taký darček, ktorým si doma vylepším hi-fi stereo. Čím ďalej, tým viac ma baví počúvať hudbu kvalitne z LP platní, to bude radostnejší moment, ktorý ide iným smerom. Koncert 40 rokov na scéne, ktoré mapujeme, to je vec, na ktorú sa pripravujem už dnes, aby som tam nelovil v textoch a pod. Stále znova a znova si prezerám scenár, či sú skladby správne zoradené, pracujeme na detailoch. Toto je najdôležitejšie, čo budúce dni prinesú," povedal pre TASR slovenský Paul McCartney.

Začína sa hudobná oslava jeho kariéry

Hudobná oslava štyridsiatich rokov úspešnej sólovej kariéry Mira Žbirku začína už tento týždeň. Na troch exkluzívnych koncertoch v Londýne (26. októbra), Prahe (3. decembra) a Bratislave (5. decembra) budú diváci počuť a vidieť všetky obľúbené hity a novinky z oceňovaného Double Albumu.

Miro Žbirka
Miro Žbirka Foto: TS
Miro Žbirka so synom Davidom
Miro Žbirka so synom Davidom Foto: TS

Skladbu Čistý svet, ktorá je slovensko-českou verziou piesne Take Me Home príde s Mekym zaspievať talentovaná česká nevidomá klaviristka Ráchel Skleničková. Na bratislavskom koncerte príde Mirovi Žbirkovi zablahoželať aj skupina IMT Smile.

Jej líder Ivan Tásler tento rok tiež oslávil okrúhle výročie a so skupinou chystá pre Mekyho prekvapenie, keď zahrá jeho pesničku C"est la Vie. Zaznejú aj známe duety Skúška snov s Katkou Knechtovou aj hit Co bolí, to přebolí s Marthou. V premiére zaznie skladba Take Me Home, ktorú s Mirom Žbirkom naspievala škótska speváčka Eddi Reader. Tá na koncertoch pridá aj svoj veľký celosvetový hit Perfect.

Nové skladby si s ním zahrá zostava hviezdnych muzikantov Blair Cunningham (bicie), Robbie McIntosh (gitary), Hamish Stuart (basgitara) a Dean Ross (klávesy), Pears McIntyre (gitary) a producent Double Albumu Rob Cass.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…