Súd rozhodol o neplatnosti zmluvy medzi Košicami a EEI
TASR
TASR

Súd rozhodol o neplatnosti zmluvy medzi Košicami a EEI

Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Na snímke parkovisko spoločnosti EEI na Kasárenskom námestí v Košiciach — Foto: TASR/Roman Hanc

Košice 16. októbra (TASR) – O neplatnosti nájomnej zmluvy o parkovaní z roku 2012 medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI rozhodol v stredu Okresný súd Košice I. Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke s tým, že podľa medzitýmneho rozsudku "nájomný vzťah nie je".

Parkovacia spoločnosť vyjadrila pochybnosti o zákonnosti súdneho konania. Rozsudok ešte nie je právoplatný. Podľa magistrátu prvostupňový súd zamietol návrh parkovacej spoločnosti EEI na prerušenie konania a zároveň vyhovel návrhu právnych zástupcov mesta.

Môžu sa odvolať

„Okresný súd sa priklonil k právnemu názoru mesta Košice a rozhodol o neplatnosti nájomnej zmluvy vrátane dodatku č. 2. O ďalších sporných otázkach (o vyprataní dotknutých mestských pozemkov, respektíve o finančnej náhrade) bude súd rozhodovať až po nadobudnutí právoplatnosti medzitýmneho rozsudku," uvádza mesto s tým, že rozhodnutie by mu malo byť doručené do 30 dní. Následne sa účastníci konania môžu odvolať.

„Nielen my, Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, viacero právnych autorít na Slovensku, ale aj súd sa stotožnil s tým, že nájomná zmluva s EEI je neplatná. To dokazuje správnosť nášho rozhodnutia, keď sme začiatkom roka prebrali parkovací systém v meste a podnikli odvtedy aj viacero dôležitých krokov, aby mohol začať fungovať," uviedol primátor Jaroslav Polaček.

Prekvapená spoločnosť EEI

Spoločnosť EEI je z vyneseného rozsudku prekvapená. „Súd nám, z nepochopiteľných dôvodov, vyjadrenie mesta Košice z augusta 2019 doručil až minulý týždeň v piatok. Našou odpoveďou k tomuto vyjadreniu, ktoré sme doručili na pojednávaní, sa sudca už fakticky nezaoberal. Uvedený postup vzbudzuje pochybnosti o zákonnosti súdneho konania," uvádza vo svojom stanovisku s tým, že medzitýmny rozsudok sudca na pojednávaní nijako neodôvodnil.

Podľa vlastných slov, aby sa firma mohla kvalifikovane vyjadriť k argumentom, o ktoré sa súd opiera, počká si na písomné vyhotovenie rozsudku. „Napriek tomu sa domnievame, že existujú viaceré hmotnoprávne dôvody a procesné pochybenia odôvodňujúce podanie odvolania. V každom prípade ide len o prvostupňové rozhodnutie, ktoré nenadobudne právoplatnosť, lebo bude podrobené preskúmaniu krajským súdom. Naďalej sme presvedčení, že nájomná zmluva je platná," dodala EEI.

Mesto a súkromná spoločnosť sa sporia o prevádzkovanie parkovacích miest. Košice prijali všeobecne záväzné nariadenie, podľa ktorého sa od 1. januára stali výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest v zóne plateného parkovania. EEI, naopak, argumentovalo nájomnou zmluvou s mestom z roku 2012, podľa ktorej mala byť ich prevádzkovateľom do roku 2022. Obe strany sa obrátili na súd.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…