Paríž má nový cintorín, ktorý je ekologický. Nenájdete tam žiadne chladné kamene, ani umelé kvety
Mesto sprístupnilo obyvateľom cintorín, ktorý dáva možnosť rozlúčiť sa s blízkymi aj s ohľadom na životné prostredie.

PARÍŽ 17. októbra – Hlavné mesto Francúzska sa pustilo do množstva ekologických projektov. Sadí stromy, vytvára záhrady na strechách budov a postupne napreduje v snahe znížiť uhlíkovú stopu.
Pred pár dňami sprístupnilo aj prvý cintorín, ktorý je priateľský k životnému prostrediu. Namiesto kamenných náhrobných kameňov sa budú používať drevené, rakvy a urny musia byť tiež z rozložiteľných materiálov a aj telá musia byť oblečené v prírodných vláknach.
Cintorín vznikol na mieste bývalého vojenského areálu na cintoríne v Ivry Sur Seine. Má viac ako 1 500 metrov štvorcových a pozostalým ponúka možnosť rozlúčiť sa so svojimi blízkymi s ohľadom na životné prostredie.
Ani smrťou sa uhlíková stopa nekončí
Zodpovedná pracovníčka za zeleň a cintoríny Pénélope Komités upozorňuje, že na hroby sa nebudú dať umiestniť ani akékoľvek stavby a náhrobné kamene. „Ideme za naším cieľom a tým je, aby bol Paríž do roku 2050 uhlíkovo neutrálny. Na žiadnu oblasť nesmieme zabudnúť,“ hovorí Komités pre Citylab.
Mesto už pred pár rokmi zakázalo používať pesticídy na všetkých cintorínoch v meste. Ekologický pohreb je aj finančne výhodnejší. Už len rezervácia miesta stojí o 20 percent menej ako v prípade klasických miest.
Ani smrťou sa tvorba uhlíkovej stopy človeka nekončí. Štúdia ukázala, že jeden pohreb klasickým spôsobom vygeneruje 833 kilogramov CO2 a kremáciou 233 kilogramov CO2.