Štátna opera v Banskej Bystrici uvedie operu Eva. Tak ako pred 60 rokmi, keď vznikla
TASR
TASR

Štátna opera v Banskej Bystrici uvedie operu Eva. Tak ako pred 60 rokmi, keď vznikla

Príbeh o chudobnej krajčírke Eve, láske i nenávisti, ktorý je dielom českého hudobného skladateľa Josefa Bohuslava Foerstera podľa drámy Gabriely Preissovej Gazdina roba

Na snímke zľava sólisti Ľudovít Ludha a Zoltán Vongrey, režisérka Dana Dinková, umelecký šéf Šimon Svitok, dramaturgička Alžbeta Lukáčová — Foto: TASR/Dušan Hein

Banská Bystrica 15. októbra (TASR) – Štátna opera (ŠO) v Banskej Bystrici oslavuje v tomto roku 60. výročie svojho vzniku a prináša svojim verným divákom operu v troch dejstvách Eva, s ktorou kedysi začínala. Jej premiéra sa uskutoční 18. októbra o 18.30 h.

Príbeh o chudobnej krajčírke Eve, láske i nenávisti, ktorý je dielom českého hudobného skladateľa Josefa Bohuslava Foerstera podľa drámy Gabriely Preissovej Gazdina roba, mal svetovú premiéru v pražskom Národnom divadle v roku 1899. Informovala o tom ŠO v utorok na tlačovej besede v Banskej Bystrici.

V hlavnej postave Evy sa predstaví Patrícia Solotruková v alternácii s Katarínou Juhásovou, v roli Máneka Jozef Gráf a Ľudovít Ludha, v úlohe Mešjanovky, jeho matky, Eva Lucká a Jitka Sapara Fischerová a Samka, kožušníka, Šimon Svitok a Zoltán Vongrey. O hudobné naštudovanie sa postaral Marián Vach a Ján Procházka, réžiu má Dana Dinková a dramaturgiu Alžbeta Lukáčová.

„Toto dielo nás inšpirovalo, pripomíname si 60 rokov nášho vzniku a patrilo k tým zakladateľským, ktoré v tom čase v opernom svete nebolo veľmi známe. Vzniklo ako odpoveď na súťaž, ktorú vyhlásilo Národné divadlo v Prahe. Foerster sa prihlásil, ale jeho takpovediac ľudová opera s príbehom zasadeným do vidieckeho prostredia a tradičnej kultúry zostala akoby nepovšimnutá. Nevyhrala. Asi mal však dobré zázemie v pražskej umeleckej obci, lebo nie za tak dlho sa ju podarilo uviesť v premiére v roku 1899," priblížila dramaturgička Lukáčová.

Ako pripomenula, profesionálna divadelná scéna v Banskej Bystrici vznikla 1. septembra 1959 pod názvom Spevohra divadla Jozefa Gregora Tajovského. Stala sa súčasťou v tom čase desať rokov fungujúcej činohry vo Zvolene. Názov "spevohra" mal byť určujúci aj vo vzťahu k dramaturgii banskobystrickej scény.

Historicky prvou inscenáciou bola práve opera Eva, čo bol ambiciózny počin berúc do úvahy, že také náročné dielo mal naštudovať novosformovaný umelecký súbor s viacerými členmi bez predchádzajúcich umeleckých skúseností.

Vzhľadom na dramaturgickú koncepciu, ktorá hovorila, že polovicu produkcie divadla by mali tvoriť opery, bola táto voľba pochopiteľná. Spĺňala požiadavku zrozumiteľnosti širokému spektru divákov, rovnako námet z dedinského prostredia napĺňal koncept ľudovosti.

„Opera Eva mala premiéru v Banskej Bystrici 21. marca 1960 a položila základný kameň inscenačnej tradície, na ktorú sa ŠO odvoláva aj dnes, po 60 rokoch svojej činnosti," dodala Lukáčová.

Už ste čítali?

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…