Šaľa si pripomenie Nežnú revolúciu počas Týždňa slobody
TASR
TASR

Šaľa si pripomenie Nežnú revolúciu počas Týždňa slobody

Tematický týždeň otvorí 11. novembra Deň vojnových veteránov a pietna spomienka pri príležitosti 101. výročia od ukončenie 1. svetovej vojny.

Ilustračné foto — Foto: TASR/MO SR

Šaľa 15. októbra (TASR) – Šalianska radnica si pripomenie 30. výročie Nežnej revolúcie sériou kultúrnych podujatí s názvom Týždeň slobody. Trvať bude od 11. do 17. novembra a spoločným menovateľom programu bude sloboda.

Tematický týždeň otvorí 11. novembra Deň vojnových veteránov a pietna spomienka pri príležitosti 101. výročia od ukončenie 1. svetovej vojny. „Študenti šalianskeho gymnázia sa môžu tešiť na interaktívnu prednášku Patrika Dubovského z Ústavu pamäti národa spojenú s diskusiou. Témou bude Nežná revolúcia a neslobodné obdobie pred ňou. Podujatie sa uskutoční 13. novembra v kongresovej sále mestského úradu," informoval člen kultúrnej komisie Miroslav Demín.

V rovnaký deň sa bude v bábkovej sále domu kultúry konať aj stretnutie so spoluzakladateľom hnutia Verejnosť proti násiliu Petrom Tatárom. Vernisáž fotografií Igora Boháča Novembrová Praha 1989 sa uskutoční v Galérii Focesa 14. novembra.

„O deň neskôr uvedie divadlo ASI Šaľa premiéru autorskej hry Eli, Eli, ... lama sabachtani? Lákadlom pre verejnosť bude bezpochyby retrohappening Sľúbili sme si lásku!, ktorý sa bude konať 16. novembra pred budovou mestského úradu," uviedol Demín.

Ako pripomenul, diváci na retrohappeningu uvidia aj autentické video z protestného zhromaždenia, ktoré sa konalo 2. decembra 1989 pri dome kultúry. „A práve tam bude následne smerovať Pochod so sviečkami. Pri Pamätníku 17. novembra si organizátori s účastníkmi dôstojne uctia obete komunistického režimu. Milovníci filmu sa počas Týždňa slobody môžu tešiť aj na úspešné snímky ako Dubček, Jan Palach či novinku Amnestie, ktorá sa premietne 17. novembra," pripomenul Demín.

Mesto Šaľa vydalo pri príležitosti 30. výročia novembrových udalostí aj tematickú brožúru s titulom Nežná revolúcia v Šali, fakty a svedectvá. Obsahuje dobové dokumenty, fotografie a spomienky účastníkov. „Občania môžu brožúrku získať bezplatne, napríklad na besede s Petrom Tatárom, či počas retrohappenigu Sľúbili sme si lásku," dodal Demín.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…