Konečne budeme chrániť naše bukové pralesy. Nebude sa v nich môcť ťažiť
TASR
TASR

Konečne budeme chrániť naše bukové pralesy. Nebude sa v nich môcť ťažiť

A trvalo to iba dvanásť rokov.

Karpatské bukové pralesy — Foto: Wikipedia Commons/Caroig

Bratislava 14. októbra (TASR) - Po 12 rokoch má mať Slovensko jasne vymedzené hranice lokality svetového dedičstva UNESCO Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy. Vláda v pondelok odobrila návrh z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. 

Cieľom materiálu je podľa slov rezortu finalizovať úpravu hraníc slovenských komponentov v zmysle záverov prijatých na poslednom zasadnutí Výboru svetového dedičstva„Návrh bol finalizovaný prostredníctvom bilaterálnych rokovaní so všetkými vlastníkmi alebo obhospodarovateľmi pozemkov, ktoré sú navrhované ako súčasť lokality svetového dedičstva," priblížil rezort.

Na jeho príprave sa podieľalo MŽP spolu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, a tiež obrany. Po sfinalizovaní návrhu na zmenu hraníc sa tak ministerstvu životného prostredia podarilo dohodnúť a zaistiť takmer 4300 hektárov prísne bezzásahového územia. Striktná nárazníková zóna, teda ochranné pásmo, v ktorom sú výrazne obmedzené zásahy do lesných porastov, bola vymedzená na výmere ďalších zhruba 1700 hektárov.

Širšia nárazníková ochranná zóna samotných vzácnych bukových lesov a pralesov UNESCO, kde sa bude môcť hospodáriť len v obmedzenej forme v súlade s princípmi prírode blízkeho manažmentu, bude mať výmeru vyše 13 300 hektárov.

Jedinú výnimku predstavujú súkromné pozemky v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Šípková s rozlohou približne 150 hektárov. Rezort ozrejmil, že tu sa dohodu nepodarilo dosiahnuť, a preto územie nebude zaradené medzi lokality UNESCO. NPR Šípková je v súčasnosti v piatom stupni ochrany. MŽP dodalo, že jej vyňatie z návrhu neznižuje jej ochranu.

Problematika nedostatočne chráneného vzácneho územia sa podľa envirorezortu ťahá už 12 rokov. Problematickým bol už samotný nominačný projekt predložený v roku 2007. V projekte sa totiž uvádzali dve odlišné rozlohy územia. Kým v texte sa uvádzalo 5700 hektárov, v mapovej časti bolo zakreslených len 3500 hektárov. Rezort dodal, že práve nejasné vymedzenie územia tak komplikovalo aj zaistenie adekvátnej ochrany.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…