Majstrovský Zvolen vstúpil do novej sezóny triumfom nad Nitrou

Obranca Zvolena Michal Juraško (vpravo) a krídelník Nitry Branislav Rapáč počas zápasu 1. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi HKM Zvolen a HK Nitra vo Zvolene v nedeľu 15. septembra 2013. Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 15. septembra (TASR) - Úradujúci majster HKM Zvolen vstúpil do novej sezóny slovenskej hokejovej extraligy víťazstvom na domácom ľade nad HK Nitra 2:0.

V prvom kole nezaváhal ani zdolaný finalista HC Košice, keď triumfoval na ľade Popradu 3:1. Trenčín v zostave so štyrmi majstrami sveta z Göteborgu prehral so Žilinou 2:5.

Žilina vyhrala v Trenčíne s výrazným náskokom 5:2.

Žilinčan Jakub Linet (vľavo), bránený Trenčanom Petrom Novajovským (vpravo) strieľa gól Trenčanovi Jánovi Lašákovi v zápase 1. kola hokejovej extraligy HK Dukla Trenčín - MsHK DOXXbet Žilina, 15. septembra 2013 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 15. septembra (TASR) - Zostavu Trenčína vystužili štyria slovenskí majstri sveta z Göteborgu a prispeli k tomu, že domáci už v 3. minúte otvorili skóre. Vo vyrovnanom zápase však hostia najskôr zlepenými gólmi v rozpätí 8 sekúnd stav otočili a hoci v závere úvodnej časti Trenčania ešte stihli vyrovnať, v 25. minúte Varga jedovatou strelou prekvapil Lašáka a Žilinčania sa opäť dostali do náskoku.

Žiadne z mužstiev si v priebehu zápasu nevedelo vynútiť súvislejšiu prevahu, takže stretnutie bolo neustále otvorené. Vývoj však na žilinskú stranu naklonil Linet po bleskovej kombinácii štvrtým gólom hosti v 47. minúte. Bojovní ale nesúrodí domáci na túto situáciu už nedokázali zareagovať, navyše zakrátko víťazstvo hostí ešte poistil Novák. Žilinčania na rozdiel od Trenčanov vedeli lepšie využívať svoje šance, trestali súperove chyby a to rozhodlo o ich triumfe.

Róbert Kaláber, tréner Dukly: "Toto stretnutie sme nezvládli psychicky a ani po rýchlo strelenom úvodnom góle sme sa nedokázali upokojiť. Súper nám potom gólovo ušiel a robili sme aj herné chyby. V strednom pásme nás hostia prečíslovali. V tomto stretnutí sme mali možno až priveľký rešpekt."

Jan Neliba, tréner Žiliny: "Sme spokojní s tým, že sme ukázali dobrú a organizovanú hru a že sme dokázali reagovať na gól domácich z úvodu zápasu. Podarilo sa nám otočiť výsledok, pri niektorých situáciách nás výdatne podržal brankár Laco, takže naše víťazstvo je zaslúžené."

Skalica podľahla Martinu 1:2

Skalica 15. septembra (TASR) - Prvý zápas tohto ročníka Extraligy začali Skaličania v dobrom tempe a hneď v úvode sa ujali vedenia po strele Stielera. Hostia postupne vyrovnali hru, prišla ich presilovka a bolo vyrovnané. Martinčania mali ďalšiu výhodu presilovej hry, ale tentoraz ich domáci nepustili do výraznejšej šance. Druhú tretinu začali Skaličania ofenzívou a hneď v úvode pohrozil Lažo. Vzápätí nasledovala presilová hra domácich, ale z nej vážnejšie bránku hostí neohrozili. Hra sa postupne vyrovnávala, i keď domáci mali miernu prevahu. V závere tretiny mohol zvýšiť Lažo, ktorý nastrelil žrď Šúrekovej brány.

Martinčania sa z tlaku vymanili len pri svojich presilových hrách, ich streľba však bola neúčinná. Aj Skaličania spálili rad svojich šancí a po 2. tretine bol stav 1:1. V úvode tretej tretiny domácu obranu potrápil Themár, ale gól z toho nebol. V nasledujúcich minútach mali Skaličania výhodu dvoch presiloviek, ale po chybe na modrej čiare inkasovali, keď Markovič v otočke zasunul puk za Lipovského chrbát. V závere domáci zrýchlili hru, zvýšili tlak, ale museli čeliť nebezpečným brejkom súpera. A tak im ani záverečná hra bez brankára nevyniesla vytúžený vyrovnávajúci gól a po vyrovnanom priebehu sa stretnutie skončilo výhrou hostí.

Josef Turek, tréner Skalice: "Bol to vyrovnaný zápas. Rýchlo sme dosiahli vedenie, ale potom sme nedali góly z vyložených šancí a na krásu sa vyhrávať nedá. Prvý zápas sme prehrali a s tým nie sme spokojní. Chceli sme odštartovať víťazstvom."

Daniel Babka, tréner Martina: "Dostali sme sa od začiatku pod tlak, no aj my sme si vypracovali niekoľko šancí. V druhej tretine sme mali veľké šťastie, lebo Skalica hrala silnú nátlakovú hru. V tretej tretine sme to obetavosťou dotiahli do víťazného konca, čo nás určite teší a chlapcom patrí vďaka za bojovný výkon."

Poprad prehral s Košicami 1:3

Na snímke útočník Košíc Dušan Pašek (v strede) strieľa na brankára Popradu Dušana Sidora počas zápasu 1. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK Poprad a HC Košice v Poprade 15. septembra 2013. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Poprad 15. septembra (TASR) - Cestu na zimný štadión v Poprade si našla početná skupina hokejových fanúšikov, ktorí boli zvedaví, ako počas leta pripravili ich tímy. Úvod z ríše rozprávok zaznamenali vicemajstri z Košíc, keď sa už v 43. sekunde presadil z tesnej blízkosti navrátilec Jiří Bicek. Následne domáci zapli na vyššie obrátky, výsledkom čoho boli sľubné šance na vyrovnanie z hokejok hráčov prvého popradského útoku. Po vyrovnaní volal najmä únik Mlynaroviča v presilovke, či pekná individuálna akcia Adama Lapšanského. Zahrmieť mohlo aj na druhej strane, keď Jenčíkovi nedovolil zvýšiť domáci brankár Sidor.

Aj vstup do druhej tretiny vyšiel lepšie Košiciam. V 25. minúte zvýšil presnou strelou švihom z medzikružia Sojčík - 0:2. Po tomto góle už mali jasne navrch oceliari. Popradčania síce bojovali, ale výraznú šancu si vypracovať nedokázali. Košice dostávali obranu kamzíkov pod tlak, z čoho pramenilo niekoľko hrubých chýb. Jednu z nich dokázal využil Pašek, keď dostal puk do pravého kruhu a zavesil ho do Sidorovej šibenice - 0:3. Domácich hnali za znížením diváci, ale šance si dokázali vypracovať až v samom závere tretiny počas presilovej hry. V nej puk do opustenej Hylákovej svätyne nedostal ani Mlynarovič s Lapšanským najmä vďaka obetavosti košických obrancov.

Tretie dejstvo sa nieslo v duchu profesorského dohrávania zápasu zo stany vicemajstra z Košíc. Náboj do zápasu vrátil až gól Takáča v 47. minúte, ktorý patril do kategórie šťastnejších. Domáci pridali ešte viac na bojovnosti, v dôsledku čoho pribúdalo nervozity a šarvátok. Za zmienku stála len šanca Belluša, jeho strela skončila v Hylákovej maske. Kozmeticky upraviť výsledok rozhodnutého zápasu mohol Matis a v samom závere Pašek, ich strely len tesne minuli popradskú bránku. Košice si vo svojom úvodnom zápase extraligy pripísali zaslúžené tri body do tabuľky.

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Do zápasu sme mali zlý vstup po zbytočnom faule. Inkasovali sme rýchly gól, ktorý nami otriasol. Mali sme šance zrovnať stav v prvej tretine. S takým súperom, akými sú Košice treba využiť každú šancu. Z pohľadu vývoja hry bol dôležitý druhý košický gól. Zníženie prišlo neskoro. Košice sú favoritom celej ligy a zaslúžene vyhrali."

Anton Tomko, tréner Košíc: "Využili sme hneď prvú presilovú hru. Potom nás zbrzdili zbytočné vylúčenia, vyviedlo nás to z tempa. V druhej tretine sme pridali dva góly, čo nás uspokojilo. Do tretej sme šli hlavne s tým, aby sme neinkasovali. Zápas sme mali jasne pod kontrolou aj napriek zníženiu Popradu. Do Popradu sme si prišli pre víťazstvo a sme radi, že sa nám to podarilo."

Zvolen vyhral nad Nitrou 2:0

Zvolen 15. septembra (TASR) - V úvode stretnutia slávnostne vyvesili dres bývalého slovenského reprezentanta a hráča Zvolena Ladislava Čierneho. Vo vyrovnanom zápase domáci vystrelil na súperovu bránku až v 6. minúte, ale brankár Kristian Podkonického strelu vystihol. Vzápätí Stümpelov nájazd brankár Šimko zneškodnil a po Ďalogovej strele zazvonila žŕdka súperovej bránky. V závere prvej tretiny na Podkonického delovku vytiahol Kristian semafór. V druhej tretine mali domáci výhodu o dvoch hráčov, ale hostia sa ubránili.

V 34. minúte netrafil Sikela prázdnu bránku. V 44. minúte vytiahol obranca Juraško puk spred domácej bránkovej čiary. O minútu neskôr zaznamenal prvý gól zápasu L. Zuzin, keď zužitkoval Sikelovu prihrávku spoza bránky. Vzápätí na druhej strane nastrelil žŕdku domácej bránky Kováčik. Zvolenčania opäť hrali presilovku 5:3, ale tentokrát ju využil strelou spoza kruhu Juraško. Nitrania hrali v závere power play, ale gól už nepadol. Hostia mali v zápase viac striel na bránku, domáci však svoje menšie šance dvakrát využili.

Lubomír Oslizlo, tréner Zvolena: "Mali sme proti sebe kvalitného súpera, ktorý bol nepríjemný, ale zvládli sme to. Zachytal nám brankár. Keď sme dali prvý gól, súper musel otvoriť hru."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Podľa môjho názoru to bol dobrý, vyrovnaný zápas. Mali sme blízko ku gólom, ale naši nemali dobrý dôraz, taký aký potrebujeme."

Piešťany po predĺžení vyhrali nad Banskou Bystricou 3:2

Na snímke vľavo hráč Piešťan Patrik Lušňák a hráč Banskej Bystrice Tomáš Zigo v zápase hokejovej extraligy ŠHK 37 Piešťany - HC 05 Banská Bystrica v nedeľu 15. septembra 2013 v Piešťanoch. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Piešťany 15. septembra (TASR) - Skóre zápasu otvoril už v 3. minúte hosťujúci Kafka, ktorý si nakorčuľoval medzi dvojicu domácich obrancov, naznačil strelu a pomedzi betóny prekonal Tomeka – 0:1. V 7. minúte išiel na trestnú lavicu práve Kafka, ale domáci nevyužili presilovku, práve naopak, mohli inkasovať, keď po hrubej chybe nepridal druhý gól Handlovský. V 10. minúte bola prerušená hra na dlhšie, keď Styk narazil na mantinel Šišovského, čo nevydržalo plexisklo a rozbilo sa. V 12. minúte prihral pred bránku Stupkovi Holovič, ale piešťanský hráč minul. V 14. minúte zobral puk za vlastnou bránkou Zigo, prešiel s ním cez celé ihrisko a svoje sólo zakončil strelou nad Tomekove rameno – 0:2.

V druhej tretine to bol výslovne boj piešťanských hráčov s hosťujúcim gólmanom Kalembom. Ten najskôr vychytal celú prvú útočnú formáciu, po nich aj Stupku a nestačil iba na Salijiho, ktorý v 28. minúte prekľučkoval cez dvoch obrancov a prekonal aj Kalembu – 1:2. Následne to boli opäť chvíle hosťujúceho gólmana, ktorý zvládol aj nájazd J. Ručkaya. Bystričania v druhej tretine prakticky vážnejšie neohrozili Tomeka.

V úvode tretej tretiny dostali Piešťany možnosť vyrovnať, keď si Bystričania nedali pozor a museli hrať v oslabení za príliš veľa hráčov na ľade. Až piatu presilovku Piešťanci využili, keď od modrej čiary napriahol Valábik a jeho strelu tečoval do siete Nemec - 2:2. Hostia sa opäť osmelili až v 53. minúte, ale Zigo minul bránku. V samom závere sa dvakrát zastreľoval Heizer a puk iba tesne minul Tomekovu bránku.

V predĺžení sa v útočnom pásme dostal k odrazenému puku Valábik a jeho strelu si zrazil do vlastnej siete Michal Hudec – 3:2.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Mali sme dobrý začiatok a prvých 15 minút úvodného dejstva sme hrali to, čo sme chceli. Potom sme nepochopiteľne prestali korčuľovať. Súpera sme svojou neaktivitou a zbytočnými vylúčeniami dostali na koňa."

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Hral sa, na to, že ide iba o prvé kolo, veľmi atraktívny hokej. Šance boli na oboch stranách. My sme v prvej tretine z dvoch chýb dvakrát inkasovali, čo nás dostalo na kolená, ale chalani sa nevzdali. Znížili sme na 1:2, prišlo však zranenie Chyla, tak sme stiahli hru na tri päťky a už to bola iba naša hra proti brankárovi Banskej Bystrice. V záverečnej časti sa nám podarilo vyrovnať a v predĺžení strhnúť výhru na svoju stranu. Klobúk dolu pred chalani, dnes si dva body vydreli."