Ornitológovia zatiaľ narátali 216 druhov vtákov hniezdiacich na Slovensku
TASR
TASR

Ornitológovia zatiaľ narátali 216 druhov vtákov hniezdiacich na Slovensku

Ornitológovia často na zistenie prítomnosti niektorých druhov využívajú monitoring v noci, v skorých ranných hodinách a vo veľmi krátkom období roka na jar.

Vodného vtáctvo a jeho vysoká koncentrácia v lokalitách Zemplínska šírava a Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Senianske rybníky — Foto: Archívna foto: TASR - Tomáš Doboš

Bratislava 12. októbra (TASR) - Ornitológovia zatiaľ na Slovensku zistili 216 druhov hniezdiacich vtákov. Na území SR sa objavili aj vtáčie druhy, ktoré u nás doteraz nehniezdili. Napríklad potápač veľký, labuť spevavá, húska štíhla či žeriav popolavý. Pre TASR to povedal koordinátor monitoringu vtáctva Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Monitoring vtáctva na Slovensku sa uskutočňuje od roku 2014. Časť údajov bude zverejnená v Európskom atlase rozšírenia vtáctva, ktorý vyjde budúci rok. Ďalšia časť údajov bude zverejnená o niekoľko rokov neskôr v Slovenskom atlase rozšírenia vtáctva. Ten by mal byť podľa Ridzoňa podrobnejší ako európsky a zameraný výlučne na Slovensko.

„Práce na atlase sa stále uskutočňujú. Príprava takéhoto komplexného diela si vždy vyžaduje niekoľko rokov trvajúcu robotu. Práce v teréne si vyžadujú aj zistenie prítomnosti takých druhov vtáctva, ktoré sú skryto žijúce," uviedol Ridzoň. Pripomína tiež, že na ich monitoring sa používajú špecifické metódy. Ornitológovia často na zistenie prítomnosti niektorých druhov využívajú monitoring v noci, v skorých ranných hodinách a vo veľmi krátkom období roka na jar. „Pri viac ako 200 druhoch hniezdiacich u nás ide o desiatky rôznych metodických prístupov," dopĺňa Ridzoň.

Niektoré druhy sú podľa ornitológa veľmi vzácne, z nich tu hniezdia len desiatky párov vtákov

Takými sú napríklad čorík čierny, murárik červenokrídly, hadiar či sokol kobcovitý. Najpočetnejším druhom je zatiaľ podľa zistení pinka, ktorá sa tu nachádza v miliónoch. Základnou podstatou atlasu je zistiť rozšírenie a prítomnosť všetkých druhov vtáctva na celom území Slovenska. Cieľom je tiež zistiť, ktoré druhy pribudli, ktoré ubudli, ktoré sú vzácne a ktorým hrozí vyhynutie. „Hodnoverné podchytenie týchto zmien vo vydanej publikácii bude potom jedným z podkladov, na základe ktorého sa môžu úrady rozhodovať. Posledný atlas vtáctva bol vydaný v roku 2002. Odvtedy niektoré druhy na Slovensku prestali hniezdiť, pribudli nové, a aj preto je nevyhnutné zachytiť aktuálny stav," povedal koordinátor.

Viaceré druhy vymizli

Hvizdáka, skaliara pestrého či krakľu budú môcť v najbližšom čase ornitológovia označiť za vyhynuté. Ridzoň spomenul aj hlucháňa, ktorý za desať rokov ubudol o polovicu. „U niektorých je úbytok ešte markantnejší. Napríklad u dropa fúzatého. Ešte vlani hniezdili na Slovensku štyri sliepky, tento rok ani jedna. Ide tak o najohrozenejší druh na Slovensku. Vynikne to predovšetkým pri kontraste s početnosťou pred pár desaťročiami, keď u nás žili tisícky dropov," vysvetľuje koordinátor.

Na monitoringu vtáctva spolupracujú viac ako 1000 pracovníkov z príbuzných organizácií, napríklad z Ochrany dravcov na Slovensku, univerzity a príslušné ústavy Slovenskej akadémie vied, zakončil Ridzoň.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…