Svetielko nádeje a jeho detský mobilný hospic majú svetový deň
TASR
TASR

Svetielko nádeje a jeho detský mobilný hospic majú svetový deň

Je tak jediným detským mobilným hospicom, ktorý na tejto úrovni spolupracuje so zdravotnými poisťovňami.

Liga proti rakovine prispela 33.000 eurami na kúpu troch automobilov, ktoré sa využívajú v Banskej Bystrici. — Foto: Archívna foto: TASR

Banská Bystrica 12. októbra (TASR) – Aj banskobystrické občianske združenie (OZ) Svetielko nádeje si v sobotu pripomína Svetový deň hospicovej a paliatívnej starostlivosti. Prevádzkuje jediný detský mobilný hospic na strednom Slovensku a za prvý polrok 2019 sa jeho tím staral o 11 pacientov. Absolvoval k nim 118 výjazdov a prešiel 9971 kilometrov. Pacienti boli z okresov Krupina, Veľký Krtíš, Martin, Banská Bystrica, Lučenec, Žarnovica, Rimavská Sobota a Prievidza. TASR o tom informoval Marek Michalčík z OZ.

„Detský mobilný hospic Svetielko nádeje funguje od roku 2013. Jeho poslaním je bezplatne poskytovať paliatívnu starostlivosť nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom v ich domácom prostredí a poskytovať podporu rodinám. Vytvárame podmienky na čo najdôstojnejší zvyšok života dieťaťa s materiálnym, prístrojovým a zdravotníckym zabezpečením. Pomáhame po psychickej a sociálnej stránke. V starostlivosti hospicu sú deti do 19. roku života," priblížila Anna Svitková, lekárka v detskom mobilnom hospici.

Paliatívnu starostlivosť zabezpečuje multidisciplinárny tím, v ktorom pôsobia štyria lekári a štyri zdravotné sestry, psychológ, sociálny pracovník, liečebný pedagóg a duchovný. Svetielko nádeje minulý rok uzavrelo zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, a teraz v lete aj s Dôverou. Je tak jediným detským mobilným hospicom, ktorý na tejto úrovni spolupracuje so zdravotnými poisťovňami.„Považujeme za dôležité, aby detské mobilné hospice boli súčasťou zdravotného systému. Preto spolupracujeme s poisťovňami napriek nevyhovujúcej legislatíve a hľadáme spôsob, ako situáciu zlepšiť," konštatoval predseda OZ Svetielko nádeje a odborný garant Pavel Bician.

Úhrady za výkony poskytované špecialistami tohto hospicu zatiaľ nepokrývajú ani jedno percento z nákladov na prevádzku. Funguje iba vďaka darcom. „Veríme, že situácia sa do budúcnosti zlepší a bude možné cez poisťovňu uhrádzať ďalšie výkony z oblasti detskej paliatívnej medicíny," dodal Bician. Detský mobilný hospic je projektom OZ Svetielko nádeje, ktoré poskytuje komplexnú starostlivosť o deti a mladých ľudí s onkologickým alebo iným život limitujúcim ochorením so zreteľom na celú rodinu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…