Margecianske fajnoty lákajú cez víkend návštevníkov pochúťkami aj atrakciami
TASR
TASR

Margecianske fajnoty lákajú cez víkend návštevníkov pochúťkami aj atrakciami

Na podujatí Margecianske fajnoty predvedú svoje schopnosti kuchári a kuchárky zo širokého okolia, ale aj zahraničia.

— Foto: Archívna foto:TASR

Margecany 12. októbra (TASR) - Najväčší gurmánsky festival v Košickom kraji sa počas tohto víkendu (12.-13. 10.) koná v obci Margecany (okr. Gelnica). Na podujatí Margecianske fajnoty predvedú svoje schopnosti kuchári a kuchárky zo širokého okolia, ale aj zahraničia. Návštevníkov tak čakajú kulinárske špeciality aj bohatý program. Na deviatom ročníku festivalu gastronómie a zábavy sa prezentujú regionálne kuchyne z Dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova. V nedeľu budú návštevníkov lákať aj zahraničné kuchyne z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy a Bosny a Hercegoviny.

S podporou krajského programu Terra Incognita zároveň pribudlo v Margecanoch ďalšie lákadlo pre turistov. „Kým vlani sme otvorili technickú pamiatku Margeciansky tunel, kde vznikla otvorená galéria, tento rok ju obohatíme o novú atrakciu. Pribudne tu päť drevených sôch trpaslíka Svetlonoška, ktorý povedie turistov od Margecian až k tunelu. Aj takýmto spôsobom sa snažíme oživiť kultúrne pamiatky a zatraktívniť ich pre návštevníkov," povedal predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. Zástup sôch trpaslíka Svetlonoška privedie návštevníkov až do Margecianskeho tunela, kde vznikne svetelná inštalácia. Rozsvecovať sa bude postupne pri prechode pútnikov. Autorom sôch vysokých štyri metre je umelecký rezbár Adam Bakoš.

Hlavný program podujatia je rozdelený na dvoch veľkých pódiách, kde sa vystriedajú folklórne súbory a ľudové skupiny. V Gastro stane sa odprezentujú regionálne a zahraničné kuchyne, ktoré môžu návštevníci ochutnávať. Chýbať nebude živá kuchyňa a ulička remesiel, pre najmenších jedákov je pripravené samostatné detské zábavisko. „Prístupný bude areál Husej pláže a možnosť absolvovať výlet do okolia vyhliadkovým autobusom. Ten sa zastaví pri Drevenom moste v Štefanskej Hute, pri národnej technickej pamiatke Margeciansky tunel a pri dedičnej štôlni Jozef v Gelnici," doplnil starosta Margecian Igor Petrík. Súčasťou programu je slávnostné odhalenie sôch Svetlonosov v Parku Fajnot.

Ako informovala organizácia Košice Región Turizmus, pre návštevníkov je prichystané záchytné parkovisko a autobusová kyvadlová doprava, ktorá bude priamo od parkoviska až na podujatie a späť premávať každých 30 minút.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…