Dobré noviny
Tam, kde sú vlky, nie je mor ošípaných. Napriek tomu sme ich za posledné roky zastrelili viac ako 1500
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Tam, kde sú vlky, nie je mor ošípaných. Napriek tomu sme ich za posledné roky zastrelili viac ako 1500

— Foto: Tomáš Flajs

Koncom septembra našli v okrese Trebišov uhynutého diviaka. Príčinou jeho smrti bol africký mor ošípaných. Ochranári poukazujú na to, že práve vlci chránia zdravie svojej koristi a mohli by byť nápomocné aj v boji s morom. Aj keď je vlk prísne chráneným druhom, na Slovensku je cena jeho života 1500 eur. Toľko stojí jeho odstrelné. Ochranári sa teraz spojili a žiadajú zákaz ich lovu.

BRATISLAVA 12. októbra - Vlk je na medzinárodnej úrovni chráneným živočíchom. Zdá sa, že je obľúbený aj medzi Slovákmi. Na Majstrovstvách sveta v hokeji 2011, ktoré sa konali u nás doma, bol maskotom šampionátu. Čo je však dôležitejšie, už 50-tisíc ľudí podpísalo otvorenú výzvu  za zastavenie lovu vlka na Slovensku. Ide tak o historicky najväčšiu podporu environmentálnej výzvy. Doteraz mala prvenstvo pripomienka novely zákona o ochrane prírody a krajiny s takmer 30-tisícovou podporou.

Napriek tomu to s ochranou vlka dravého na Slovensku nie je až tak ružové. Jeho lov je možný od 1. novembra do 15. januára s výnimkou území vyhlásených na jeho ochranu. Ročne je povolené zastreliť 70 vlkov. Ochranári žiadajú zmenu, poukazujú pri tom aj na dôležitú úlohu vlka pri boji s africkým morom ošípaných.

Keď je zabitý alfa pár, môže sa rozpadnúť celá svorka

Svorky v susednom Poľsku majú bežne až 15 jedincov a pozostávajú z niekoľkých generácii. U nás majú svorky približne od 4 do 7 členov.  „Práve fungovanie a skladbu vlčej svorky ovplyvňuje lov. Základ svorky tvorí alfa pár, teda rodičovský pár, potom sú tu ich deti, mladšie i staršie a môžu tu byť i nejakí privandrovalci. A pri odstrele je ťažké vyhodnotiť úlohu vlka v svorke, takže môže byť zastrelená matka či otec a svorka sa môže rozpadnúť,“ vysvetľuje Andrea Settey Hajduchova zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovakia).

Podľa európskej Smernice o biotopoch musia štáty na ochranu vlka vyhlásiť osobitné chránené územia. V zime vlk schádza za korisťou, mimo týchto území a vtedy je lovený. „Je to, akoby sme vlkov chránili v obývačke, ale v kuchyni by sme ich strieľali,“ povedal pre denník Sme Jerguš Tesák zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

Zdravé vlky sú plaché, človeku sa vyhýbajú, i pre samotných ochranárov či aj poľovníkov  je zážitok ich vystopovať a zahliadnuť. Na Slovensku takýto prípad doteraz nebol zaznamenaný.
Zdravé vlky sú plaché, človeku sa vyhýbajú, i pre samotných ochranárov či aj poľovníkov je zážitok ich vystopovať a zahliadnuť. Foto: Tomáš Flajs

Settey Hajduchova z WWF zdôraznila, že od roku 2000 bolo na Slovensku legálne zabitých 1764 vlkov. Odhaduje sa pritom, že u nás žije okolo 400 jedincov. Settey Hajduchova upozorňuje, že podmienky pre lov vlka sa sprísňujú. Na druhej strane, podľa jej slov ochranári odhadujú, že viac vlkov, ako sa uloví a nahlási legálne, sa v skutočnosti uloví formou pytliactva, ktoré je však ťažké v prípade vlka preukázať. Vlk má podľa mimovládnych organizácii aj dôležitú úlohu v boji s africkým morom ošípaných. 

Až 28 mimovládnych organizácii, vyzýva ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (SNS), aby sa kvóty na lov vlka znížili. „Zastavenie lovu vlkov a zavedenie ich úplnej a dôslednej ochrany na celom území Slovenska zvýši pozitívny vplyv vlkov na zdravotný stav diviakov a jeleňov, prirodzeným spôsobom prispeje k likvidácii prírodných ohnísk moru v populácií diviakov a tiež k predchádzaniu hospodárskych škôd,“ argumentujú mimovládne organizácie, ktoré navrhujú zaradiť vlka medzi celoročne chránené zvieratá.

Vlk podľa štúdie znižuje výskyt moru.
Vlk podľa štúdie znižuje výskyt moru. Foto: Facebook/ Lesoochranárske zoskupenie VLK

Lovia chorú a oslabenú zver

Práve vlky podľa nich môžu pomôcť pri skorom zlikvidovaní chorých a uhynutých diviakov v súvislosti s AMO. Vysvetlili, že lovia najmä mláďatá, chorú a oslabenú zver, zároveň likvidujú aj uhynutú zver. „Dokážu tak účinne tlmiť a brániť šíreniu nákazy. Samy pritom aktívnym prenášačom ochorenia nie sú,“ skonštatovali.

Ošípané nakazené africkým morom likvidujú pri Žiline

S morom majú problémy nielen poľovníci, ale i chovatelia domácich ošípaných. Pokiaľ ochorenie prepukne v chove ošípaných, tieto musia byť celé zlikvidované. Vo väčšine prípadov podľa slov mimovládnych organizácii mor prepukol najmä v oblastiach, v ktorých vlky trvalo nežijú. Podľa denníka Sme 227 mŕtvych prasiat, ktoré pochádzajú z regiónu zasiahnutého africkým morom ošípaných, zlikvidovali v kafilérii v Mojšovej Lúčke pri Žiline.

Africký mor je vysoko nákazlivá a neliečiteľná choroba ošípaných a diviakov. Hoci nie je prenosná na ľudí, človek ju rozširuje.
Africký mor je vysoko nákazlivá a neliečiteľná choroba ošípaných a diviakov. Hoci nie je prenosná na ľudí, človek ju rozširuje. Foto: TASR

Ministerstvo pôdohospodárstva má opačný názor. Vlk vraj nákazu rozširuje

Agrorezort tvrdí, že vlk sa kontaktom s infikovanou diviačou zverou môže dokonca stať aktívnym šíriteľom vírusového ochorenia. Ministerstvo životného prostredia tiež podporuje určenie nulovej kvóty a zastáva názor, že populácia vlka pomáha znižovať riziko šírenia nákazy.

O kvóte na lov vlka v tohtoročnej sezóne rozhodne ministerstvo pôdohospodárstva v pondelok 14. októbra. Pracovná skupina bude zložená zo zástupcov štátu, občianskych združení a ďalších organizácií.

Už ste čítali?