Školský výbor odobril novinky, medzi nimi aj povinné očkovanie detí v predškolských zariadeniach
TASR
TASR

Školský výbor odobril novinky, medzi nimi aj povinné očkovanie detí v predškolských zariadeniach

Výbor Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport vo štvrtok odobril návrh zákona o podpore práce s mládežou.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 10. septembra (TASR) - Zároveň však prijal pozmeňujúci návrh, ktorým chce upraviť dokladovanie bezúhonnosti a poskytovanie podnikových štipendií. Po rokovaní s Radou mládeže Slovenska navrhol predseda výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD) vo svojom pozmeňovacom návrhu, aby bezúhonnosť nebola dokladovaná povinne pred začiatkom výkonu dobrovoľníctva.

Ten, pre koho dobrovoľník pracuje, by však mal možnosť potvrdenie si vyžiadať. Pozmeňujúci návrh tiež obsahuje úpravu poskytovania podnikových štipendií. Podnikateľ a študent by mohli uzatvoriť zmluvu na dobu určitú ako podmienku štipendia.

Novela má posilniť a podporiť kvalitu práce s mládežou. Rezort školstva chce napríklad zaviesť nový inštitút značky kvality - Moderné centrum mládeže. Rozšíriť navrhuje tiež zoznam účelov, na ktoré sa poskytuje dotácia.

Značku kvality by mal udeľovať minister školstva na základe žiadostí hodnotených Akreditačnou komisiou. „Má ísť o obdobný nástroj ako periodické hodnotenie vysokých škôl so značkou výskumná univerzita. Cieľom zavedenia značky kvality aj v oblasti mládeže je zámer posilniť kvalitu práce s mládežou," uvádza sa v predkladanom materiáli.

Dôvodom je potreba zvyšovania a garancie kvality inštitúcií pôsobiacich v oblasti práce s mládežou. Udeľovanie značky kvality môže podľa rezortu školstva výrazne pomôcť aj menším subjektom pôsobiacim v oblasti práce s mládežou.

Cieľom návrhu zákona je podľa predkladateľov tiež podporiť potenciál práce s mládežou a flexibilne reagovať na aktuálne potreby mladých ľudí či posilniť rozvoj participácie a angažovanosti mladých pri správe vecí verejných. Zaviesť chcú napríklad možnosť, aby obec ustanovila mládežnícky parlament, ktorý by napríklad prerokovával záväzné nariadenia obce týkajúce sa mládeže.

Upraviť by sa mal aj účel poskytnutia dotácií zo štátneho rozpočtu, ako aj niektoré podmienky poskytnutia dotácie s cieľom uľahčiť žiadateľom možnosť sa o dotáciu v oblasti práce s mládežou uchádzať. „Z toho dôvodu novela zákona napríklad znižuje mieru spolufinancovania a zároveň zavádza možnosť do spolufinancovania započítať aj hodnotu dobrovoľníckej práce," píše sa v predkladanom materiáli.

Časť 1 / 4

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…