Školský výbor odobril novinky, medzi nimi aj povinné očkovanie detí v predškolských zariadeniach
TASR
TASR

Školský výbor odobril novinky, medzi nimi aj povinné očkovanie detí v predškolských zariadeniach

Výbor Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport vo štvrtok odobril návrh zákona o podpore práce s mládežou.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Martin Palkovič

Bratislava 10. septembra (TASR) - Zároveň však prijal pozmeňujúci návrh, ktorým chce upraviť dokladovanie bezúhonnosti a poskytovanie podnikových štipendií. Po rokovaní s Radou mládeže Slovenska navrhol predseda výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD) vo svojom pozmeňovacom návrhu, aby bezúhonnosť nebola dokladovaná povinne pred začiatkom výkonu dobrovoľníctva.

Ten, pre koho dobrovoľník pracuje, by však mal možnosť potvrdenie si vyžiadať. Pozmeňujúci návrh tiež obsahuje úpravu poskytovania podnikových štipendií. Podnikateľ a študent by mohli uzatvoriť zmluvu na dobu určitú ako podmienku štipendia.

Novela má posilniť a podporiť kvalitu práce s mládežou. Rezort školstva chce napríklad zaviesť nový inštitút značky kvality - Moderné centrum mládeže. Rozšíriť navrhuje tiež zoznam účelov, na ktoré sa poskytuje dotácia.

Značku kvality by mal udeľovať minister školstva na základe žiadostí hodnotených Akreditačnou komisiou. „Má ísť o obdobný nástroj ako periodické hodnotenie vysokých škôl so značkou výskumná univerzita. Cieľom zavedenia značky kvality aj v oblasti mládeže je zámer posilniť kvalitu práce s mládežou," uvádza sa v predkladanom materiáli.

Dôvodom je potreba zvyšovania a garancie kvality inštitúcií pôsobiacich v oblasti práce s mládežou. Udeľovanie značky kvality môže podľa rezortu školstva výrazne pomôcť aj menším subjektom pôsobiacim v oblasti práce s mládežou.

Cieľom návrhu zákona je podľa predkladateľov tiež podporiť potenciál práce s mládežou a flexibilne reagovať na aktuálne potreby mladých ľudí či posilniť rozvoj participácie a angažovanosti mladých pri správe vecí verejných. Zaviesť chcú napríklad možnosť, aby obec ustanovila mládežnícky parlament, ktorý by napríklad prerokovával záväzné nariadenia obce týkajúce sa mládeže.

Upraviť by sa mal aj účel poskytnutia dotácií zo štátneho rozpočtu, ako aj niektoré podmienky poskytnutia dotácie s cieľom uľahčiť žiadateľom možnosť sa o dotáciu v oblasti práce s mládežou uchádzať. „Z toho dôvodu novela zákona napríklad znižuje mieru spolufinancovania a zároveň zavádza možnosť do spolufinancovania započítať aj hodnotu dobrovoľníckej práce," píše sa v predkladanom materiáli.

Časť 1 / 4

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…