V Poprade štartuje festival horských filmov, prvý deň bude patriť Pavolovi Barabášovi
TASR
TASR

V Poprade štartuje festival horských filmov, prvý deň bude patriť Pavolovi Barabášovi

Pod Tatrami v stredu štartuje 27. ročník tradičného Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF).

Režisér Pavol Barabáš — Foto: TASR/Andrej Galica

Poprad 9. októbra (TASR) – Jeho riaditeľka Mária Hámorová informovala, že až do nedele (13. 10.) budú jednotlivé súťažné snímky premietať na štyroch miestach. "Najviac blokov bude na Mestskom úrade v Poprade, niektoré snímky môžu diváci vidieť v Kine Tatran, potom v Kine Mier v Spišskej Novej Vsi a v Kine Iskra v Kežmarku," konkretizovala.

Dohromady je pre divákov pripravených 14 filmových blokov, kde uvidia 46 súťažných snímok z 16 krajín sveta a tiež jednu nesúťažnú - oscarový dokumentárny film Free Solo od režisérov Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi, v hlavnej úlohe s Alexom Honnoldom.

„Pripravené máme aj besedy s hosťami, v piatok (11. 10.) o 18. hodine to bude Ines Papert s Lukom Lindičom o horolezectve na hranici snov. O deň neskôr v sobotu (12. 10.) v rovnakom čase bude o vzrušujúcom dôchodku himalájistu hovoriť Piotr Pustelnik. Po ňom o 21. hodine zavíta medzi divákov Michal Sabovčík, ktorý porozpráva o Grónsku," upozornila Hámorová.

Hneď prvý večer kežmarskej časti festivalu, teda piatok, bude rovnako ako minulý rok patriť v prvom rade ďalšiemu filmu režiséra, scenáristu a kameramana Pavla Barabáša. „Tentoraz osobne uvedie dokument Svetozár Stračina o významnom slovenskom hudobnom skladateľovi a zberateľovi ľudových piesní, ktorý zachytával aj autentickú kultúru ľudí z horských oblastí," uviedol Boris Švirloch z kežmarského filmového klubu Iskra. Stračinova spolupráca s Martinom Ťapákom, Martinom Hollým a ďalšími režisérmi, priniesla filmy, ktoré sa výrazne zapísali do dejín slovenskej kinematografie.

„Veľa ľudí sa diví, prečo som nakrútil film o ňom. Čím viac človek spoznáva planétu, tým viac získava nadhľad, ktorý mu pomáha odhaľovať to vzácne doma. Práve preto sú pre mňa vzácni ľudia, ktorí podnecujú svoje okolie k tvorivosti a odkrývajú nové pohľady na seba samých. Pri hudbe Svetozára Stračinu som si uvedomil, že on hľadal a zachytával esenciu, ktorá dáva ľuďom pocit spolupatričnosti," hovorí o filme Barabáš.

Táto dokumentárna snímka prináša bližší pohľad na umelcovu tvorbu prostredníctvom najbližších priateľov, spolupracovníkov a hudobných odborníkov. Film je spojením množstva archívnych záberov a rozhovorov s ľuďmi, ktorí ho poznali či už osobne alebo prostredníctvom jeho práce.

MFHF vyvrcholí v nedeľu o 16. hodine slávnostným vyhlásením výsledkov festivalovej súťaže. Tento rok o víťazoch rozhodne porota v zložení Piotr Pustelnik, Anton Pacek a Boris Hlaváček.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…