Slovensko prvýkrát v dejinách reprezentuje v NASCARE žena. Postavila sa aj bývalému majstrovi F1
TASR
TASR

Slovensko prvýkrát v dejinách reprezentuje v NASCARE žena. Postavila sa aj bývalému majstrovi F1

Automobilová pretekárka Michaela Dorčíková je prvá Slovenka, ktorá dostala šancu štartovať v legendárnom seriáli NASCAR.

Bratislava 8. októbra (TASR) – Išlo o európsku edíciu NASCAR Whelen Euro Series a konfrontáciu svojich schopností s renomovanými jazdcami, medzi ktorými sa vynímalo meno Jacquesa Villeneuvea, označila za skúsenosť na nezaplatenie. K historickej udalosti prišlo v predposledný septembrový víkend na nemeckom Hockenheimringu.

„Keď sa človeku naskytne takáto príležitosť, rozhodne by nemal váhať, ale chopiť sa jej. Ja som tak učinila, vďaka čomu sa mi splnil sen a v kariére som sa zasa posunula o úroveň vyššie. NASCAR som predtým nejaký čas sledovala, a hoci to nebolo až tak intenzívne, vždy ma tie silné americké stroje fascinovali. Teraz som mala možnosť zažiť to na vlastnej koži a musím sa priznať, že pred samotným štartom som mala aj trému. Keď ma posadili do auta, pripútali, naštartovala som a mechanik sa odo mňa vzdialil, tlkot môjho srdca sa zrýchlil. Postupne som však sa skoncentrovala a v pretekoch vydala zo seba maximum," rozhovorila sa v televíznom štúdiu TABLET.TV 29-ročná Dorčíková, ktorá v konkurencii 28 jazdcov obsadila 17. priečku a na školskej stupnici ohodnotila svoj výkon na trojku.

Michaela Dorčíková
Michaela Dorčíková Foto: Facebook/Michaela Dorcikova #slovakracinggirl
Michaela Dorčíková
Michaela Dorčíková Foto: Facebook/Michaela Dorcikova #slovakracinggirl

Zajazdila si proti majstrovi sveta v F1

Slovenka hájila na pretekoch v Nemecku farby talianskej stajne Alex Caffi Motorsport. Jej šéf je bývalý pretekár F1 Alessandro Caffi, ktorý v rokoch 1986 až 1991 odjazdil v seriáli kráľovskej disciplíny motoristického športu 77 veľkých cien. Lenže omnoho zvučnejšie meno stálo vedľa nej na štarte, keďže jedným zo súperov bol majster sveta F1 spred 22 rokov Kanaďan Jacques Villeneuve.

„Úžasný zážitok, o niečom takom sa mi kedysi ani nesnívalo. Vzhľadom na to, že s Alexom sú kamaráti, často sa objavil v našej stajni. Tentoraz som sa s ním však nefotila, keďže som to absolvovala už počas testovania v decembri minulého roka v Taliansku. Celkovo mám z Villeneuvea výborný pocit, je fantastický pilot a súťažiť s ním bola pre mňa obrovská česť. V neposlednom rade sa musím priznať, že práve on bol jednou z motivácii, prečo som šancu zajazdiť si v NASCAR chcela stoj čo stoj využiť," prezradila Dorčíková, za ktorou prišiel dnes už 48-ročný kanadský jazdec na druhý deň po pretekoch aj osobne, aby sa jej opýtal na pocity z premiéry.

Jediná žena

Dorčíková bola v 29-člennom štartovom poli jedinou ženou. „Motoršport je už pomaly vo fáze, že aj ženy sú v ňom rešpektované. Predsa len, za iných okolností jazdí NASCAR Ellen Lohrová, ktorá je majsterka v rámci nemeckého DTM. A to je pani pretekárka s veľkým meno i rešpektom. Pôvodne som mala súťažiť na Hockenheimringu aj s ňou, no napokon počas spomínaného víkendu neštartovala. Ale stretli sme sa. Aby som sa však vrátila k ženám na automobilových pretekoch všeobecne, niekedy sú vnímané s rezervou, inokedy pozitívne i negatívne. Čoraz viac je však oceňovanejšie, keď sa ženy na štart vôbec postavia," vysvetlila Dorčíková, ktorej najväčší vzor bol, je a vždy bude Michael Schumacher.

Michaela Dorčíková
Michaela Dorčíková Foto: Facebook/Nascar Whelen Euro Series
Michaela Dorčíková
Michaela Dorčíková Foto: Facebook/Michaela Dorcikova #slovakracinggirl

Pretekárka si atmosféru pretekov NASCAR dokonale užívala, a preto by si niečo podobné v dohľadnej budúcnosti rada zopakovala. „Pevne dúfam, že sa tak stane už čoskoro. Ide totiž o auto, ktoré sa chcem naučiť dokonale ovládať a tiež sa mi páči to široké štartové pole. Takisto ma láka veľkoleposť pretekov a priateľská atmosféra všetkých tímov. No všetko je otázka peňazí, pričom vôbec nejde o malú čiastku. Tú si však každý musí zohnať sám, či už od sponzorov, alebo z vlastného vrecka. Čiže, verím aj tomu, že sa mi ich podarí zohnať a aj keby to nemalo byť na celú sériu, chcela by som budúci rok absolvovať aspoň jedno alebo dve podujatia," zaželala si Dorčíková.

S motorizmom je spätá roky

S motorizmom je spätá roky, už dlhší čas zastáva post tímovej manažérky v stajni ARC Bratislava Miroslava Konôpku: „Práve Mirovi Konôpkovi vďačím za to, že som mala možnosť zažiť aj atmosféru Le Mans a ázijskej Le Mans Série, čo mi otvorilo dvere do sveta veľkého motoršportu a zákulisia najúžasnejších pretekov na svete."

Slovenka si vzťah k autám utvorila už v útlom detstve, počas ktorého ju omnoho viac lákalo hrať sa s autíčkami ako s bábikami: „Vždy som viac inklinovala k autíčkam, nevedela som sa dočkať, kedy budem môcť v ozajstnom aute sedieť vpredu, a potom som zasa niekoľko rokov snívala o vodičáku. Ledva som ho mala v rukách, tak som v podstate nonstop jazdila. Súťažne som začínala na motokárach, v ktorých sa mi podarilo získať aj titul majsterky sveta. Ale o nejakej dedičnej láske k tomuto športu sa v mojom prípade nedá hovoriť, veď rodičia dovtedy ani poriadne nevedeli, čo motokáry sú. O mojom prvom aute som im tiež povedala asi až dva, tri mesiace po tom, ako som si ho kúpila."

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…