Ani jedno dieťa mladšie ako tri roky už nie je v detskom domove. Malá krajina dokázala zázrak
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Ani jedno dieťa mladšie ako tri roky už nie je v detskom domove. Malá krajina dokázala zázrak

Veľké neosobné detské domovy sú v Severnom Macedónsku už len minulosťou. Tamojšiemu Ministerstvu práce a sociálnych vecí sa spolu s partnermi podarilo úspešne zavŕšiť transformáciu s názvom „Domov pre dojčatá a batoľatá- Bitola,“ po tom, čo bolo dvadsať sedem zvyšných detí umiestnených do komunitných zariadení.

rné Macedónsko skončilo s umiestňovaním dojčiat a batoľat do veľkých inštitúcii — Foto: Benjamin Perks facebook

BITOLA 8. októbra - Severné Macedónsko skončilo s umiestňovaním dojčiat a batoliat do veľkých inštitúcii, ako sú napríklad bežné detské domovy. Informovala o tom organizácia UNICEF. Namiesto toho umiestnilo deti do tzv. „rodinných domovov“ - ide o menšie zariadenia rodinného typu, kde je viacero opatrovateľov a pestúnov, ktorí sú stáli, nemenia sa, deti si na nich zvyknú a majú väčší pocit rodiny a spolupatričnosti. Navyše deti sú tu umiestnené v malých skupinkách a majú zabezpečenú 24-hodinovú starostlivosť. Vytvoria si tak svoju vlastnú malú komunitu.

V malom počte, rodinnej atmosfére a s oddanými pestúnmi

Macedónska ministerka práce Mila Carovska pripomenula, že projekt sa im podarilo úspešne dokončiť jeden rok v predstihu. „V roku 2017, keď sme tento proces začali, mali sme vo veľkých inštitúciách 180 detí do 18 rokov. O zvyšných jedenásť detí – ktoré majú viac ako tri roky, bude postarané v rodinnom prostredí do konca roka. Budeme sa naďalej starať o deti s ešte väčšou obetavosťou a láskou, pretože vývoj v ranom detstve je rozhodujúci pre ďalší rozvoj detí,“ uviedla ministerka pri otváraní jedného z piatich rodinných domov v Bitole, druhom najväčšom meste Severného Macedónska.

Riaditeľka Domova pre dojčatá a batoľatá - Bitola, Elena Nikolovska, poznamenala, že päť zriadených rodinných domov Bitole sa dnes stará o 27 detí. Čiže v jednom domove je približne 5 detí, čo približne kopíruje počet detí v bežnej rodine. V týchto domácnostiach pôsobí stálych 30 opatrovateľov a štyria kvalifikovaní pracovníci poskytujúci 24-hodinovú podporu a starostlivosť.

Zástupca UNICEFU Perks: Ak deťom chýba ochrana, má to hlboký vplyv na ich blaho

Zástupca UNICEF-u, Benjamin Perks, ktorý na projekte spolupracoval, zdôraznil, „že od 2. októbranie sú v Severnom Macedónsku v ústavnej starostlivosti žiadne deti mladšie ako tri roky.“ Deti sú podľa neho od narodenia biologicky naprogramované tak, aby mali vzťah s rodičom alebo opatrovateľom, ktorý im poskytuje ochranu, starostlivosť a lásku. Ak to deťom chýba, má to hlboký vplyv na ich blaho.

Benjamin Perks
Benjamin Perks Foto: Benjamin Perks Facebook

Okrem UNICEF-u a Ministerstva práce Severného Macedónska sa na projekte podieľalo aj Britské veľvyslanectvo a zamestnanci pôvodného detského domova v Bitole. Ten takisto nezostane chátrať, ale bude z neho zariadenie pre sociálnu starostlivosť pre deti a rodiny. Medzi ne bude patriť aj Regionálne centrum na podporu pestúnskych rodín.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…