Dobré noviny
V Pohronskom múzeu v Novej Bani priblížia svadobné zvyky našich predkov
TASR
TASR

V Pohronskom múzeu v Novej Bani priblížia svadobné zvyky našich predkov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Róbert Fritz

V Pohronskom múzeu v Novej Bani sa bude v utorok 8. októbra hovoriť o svadobných zvykoch našich predkov.

Nová Baňa 7. októbra (TASR) - Prednáška na tému „Svadba v minulosti" v podaní etnológa Adama Uhnáka je sprievodným podujatím k aktuálnej výstave „Čo to za veselie - svadobné kroje z národopisnej Šatnice Matice slovenskej".

Výstava, ktorá potrvá do 18. októbra, pozostáva z fotografií svadobných ľudových odevov s prezentáciou svadobných odevov z rôznych oblastí Slovenska. Jej cieľom je ukázať návštevníkom tradičné slovenské odevy také, aké sú – krásne, originálne a jedinečné.

„Slovensko je neobmedzenou studnicou folklórneho bohatstva a umeleckého cítenia. Jednou z najvýraznejších súčastí ľudovej kultúry u nás je kroj," uviedla riaditeľka múzea Katarína Konečná. Jeho neskoršia podoba sa začala rodiť pred viac ako dvesto rokmi, keď sa z pôvodne jednoduchého a jednotného odevu začali v jednotlivých regiónoch oddeľovať osobitné formy oblečenia.

Všedný pracovný odev bol obohatený o nové súčasti a pestré ozdoby, predovšetkým výšivky. Postupne tak vznikali slávnostné, sviatočné či príležitostné kroje, ktoré vyjadrovali nielen príslušnosť človeka k určitému kraju či obci, ale aj jeho spoločenské postavenie. „Výsledkom tohto procesu bolo na Slovensku začiatkom 19. storočia približne 70 regionálnych foriem ľudového kroja, odrážajúceho osobitý vkus a fantáziu ľudu," priblížila Konečná.

O ľudovú kultúru a špeciálne o ľudový odev je podľa nej v súčasnosti taký záujem, akému sa doposiaľ tieto prvky kultúrneho dedičstva netešili. „Preto aj naša výstava Čo to za veselie – svadobné kroje z národopisnej Šatnice Matice slovenskej, priblíži ľuďom krásu dedičstva našich predkov. Vyniknú tu najkrajšie svadobné kroje zo Šatnice Matice slovenskej, ktorá vlastní 1658 krojov pre ženy, mužov i deti," dodala Konečná.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?