NHL: Sekera asistoval pri góle Dallasu, hviezdy však skolil štvorgólový Mantha

Anthony Mantha
Anthony Mantha — Foto: TASR/AP

Hokejisti Dallasu Stars prehrali v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Detroitu Red Wings 3:4.

New York 7. októbra (TASR) - V drese zdolaného tímu si asistenciu pripísal Andrej Sekera, ktorý sa v 41. minúte podieľal na treťom góle hostí v podaní Roopeho Hintza. Pre skúseného slovenského obrancu to bol prvý bod v sezóne a zároveň v drese Stars. Triumf Detroitu zariadil štyrmi gólmi Anthony Mantha.

Dvadsaťpäťročný kanadský útočník sa postaral aj o víťazný gól 54 sekúnd pred koncom tretej tretiny, keď sa presadil po vyhratom buly Dylana Larkina a prihrávke Filipa Hroneka delovkou bez prípravy. Je po osem a pol roku prvý hráč Red Wings, ktorý nastrieľal v jednom zápase minimálne štyri góly, vo februári 2011 nasúkal Johan Franzén päť gólov Ottawe. Mantha je od Brendana Shanahana v roku 2001 prvý hokejista Detroitu, ktorému sa to podarilo na domácom ľade.

Všetky góly "červených krídel" vo víťaznom zápase s minimálne štyrmi presnými zásahmi strelil predtým Sergej Fjodorov v roku 1996. Mantha potvrdil skvelú fazónu v úvode ročníka, v prvom zápase proti Nashvillu zaznamenal tri body (1+2). „Dokázali sme zdolať dva z najlepších tímov ligy. Väčšina ľudí radí Nashville a Dallas medzi top desiatku klubov," tešil sa Mantha.

Sekera k asistencii pridal aj plusový bod

Hostia viedli po prvej tretine 2:0, no v druhej dvadsaťminútovke dokázal strieborný medailista z tohtoročných MS na Slovensku čistým hetrikom otočiť skóre. „Som rád, že sa mi darí, vysoké sebavedomie si držím od konca minulého ročníka. Je to iba o tom, aby som v správnej chvíli stál na správnom mieste," citoval robustného krídelníka web tsn.ca.

Manthu pochválil aj spoluhráč z prvého útoku Dylan Larkin: „Keď sa Anthony rozbehne, niet lepšieho hráča na svete. Je zábava byť s ním na ľade, zvlášť, keď má takúto formu." Sekera nastúpil v druhej obrannej dvojici "hviezd" s mladým Fínom Mirom Heiskanenom, odohral 20:45 min so ziskom plusového bodu. Kým Detroitu štart ročníka vyšiel, Dallas stále čaká na prvý bod, do sezóny vstúpil tromi prehrami o gól.

Tragický výkon Tampa Bay

Tampa Bay Lightning v zostave s ďalším slovenským obrancom Erikom Černákom podľahla na klzisku Caroliny Hurricanes 3:4 po predĺžení. Bod má pre "blesky" cenu zlata, lebo v zápase ťahali jasne za kratší koniec. Na strely prehrali 13:44, v druhej tretine dokonca ani raz nevystrelili na súperovu bránku. O triumfe Caroliny rozhodol v druhej minúte predĺženia obranca Jaccob Slavin.

„Dostali sme sa do prečíslenia 2 na 1. Pravdupovediac, iba som sa snažil trafiť bránku. Vystrelil som tak silno, ako sa len dalo," opísal pre nhl.com Slavin víťazný zásah. Hurricanes prvýkrát od presťahovania sa z Hartfordu v roku 1997 vyhrali všetky tri úvodné zápasy ročníka. Vo všetkých troch prípadoch potrebovali na víťazstvo viac než len riadny hrací čas - dvakrát triumfovali po predĺžení, raz po nájazdoch.

Skvelý brankár McElhinney

Tampa sklamala, nad vodou ju držal iba brankár Curtis McElhinney, ktorý proti svojmu bývalému klubu predviedol 40 úspešných zákrokov. „Bola to jeho šou. Je škoda, že sme mu viac nepomohli," poznamenal tréner Lightning Jon Cooper. Černák odohral 21 a pol minúty, predviedol tri bodyčeky a zblokoval štyri strely – najviac zo všetkých hráčov v zápase.

Hokejisti New Yorku Islanders oslávili prvé víťazstvo v sezóne, keď si poradili doma s Winnipegom 4:1. Oporou "ostrovanov" bol nemecký brankár Thomas Greiss, ktorý mal 35 úspešných zákrokov. Prekonal ho len fínsky kanonier "tryskáčov" Patrik Laine. Pre trénera Islanders Barryho Trotza to bol už 1608. profiligový zápas v kariére, čím sa zaradil na tretie miesto historického poradia pred legendárneho Ala Arboura.

NHL - sumáre:

CAROLINA HURRICANES – TAMPA BAY LIGHTNING 4:3 pp (1:3, 1:0, 1:0 - 1:0)

Góly: 2. Pesce (McGinn), 34. Haula (Hamilton, Teräväinen), 53. Hamilton (Teräväinen, Svečnikov), 62. Slavin (Staal) – 3. Johnson (Hedman), 10. Shattenkirk (Sergačov, Gourde), 18. Stamkos. Brankári: Mrázek - McElhinney, strely na bránku: 44:13, 14.125 divákov.

DETROIT RED WINGS – DALLAS STARS 4:3 (0:2, 2:0, 2:1)

Góly: 21. Mantha (Hirose, Cholowski), 30. Mantha (DeKeyser, Hronek), 41. Mantha (Larkin, Bertuzzi), 60. Mantha (Hronek, Larkin) – 11. Hintz (Heiskanen, Chudobin), 17. Seguin (Oleksiak), 41. Hintz (Janmark, SEKERA). Brankári: Bernier - Chudobin, strely na bránku: 33:22, 19.515 divákov.

NEW YORK ISLANDERS – WINNIPEG JETS 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Góly: 22. Bailey (Beauvillier, Toews), 25. Nelson (Bailey, Pulock), 36. Lee (Mayfield, Eberle), 42. Beauvillier (Brassard, Komarov) – 38. Laine (Wheeler, Bitetto). Brankári: Greiss - Brossoit, strely na bránku: 33:36, 9923 divákov.

Slováci v akcii:

Andrej Sekera (Dallas) 20:45 0 1 1 +1 0 0

Erik Černák (Tampa Bay) 21:35 0 0 0 0 0 0

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/