Veterán Horner na Vuelte v drastickom kopci odolal Nibalimu
SITA
SITA

Veterán Horner na Vuelte v drastickom kopci odolal Nibalimu

Americký cyklista Christopher Horner z tímu RadioShack Leopard má už veľmi blízko k víťazstvu na Vuelte.

ALTO DE L´ANGLIRU 14. septembra - Americký cyklista Christopher Horner z tímu RadioShack Leopard má už veľmi blízko k víťazstvu na Vuelte.

Štyridsaťjedenročný veterán obhájil červený dres lídra pretekov aj v sobotňajšej supernáročnej 20. etape z Avilés na vrchol Alto de l´Angliru (142,2 km) a pred nedeľňajšou dojazdovou etapou do Madridu má na čele náskok 37 sekúnd pred Talianom Vincenzom Nibalim.

Očakávalo sa, že práve víťaz tohtoročného Giro d´Italia Nibali bude triumfovať aj na Vuelte.

Skúsený Horner však odolal v záverečnom drastickom stúpaní s pasážami s vyše 20-percentným sklonom terénu všetkým útokom o 13 rokov mladšieho Taliana.

Historický moment

V záverečných dvoch kilometroch mu dokonca ukázal chrbát a stratil sa mu v hmle. Ak Horner svoj červený dres obháji až do madridského cieľa, bude to jeho prvé víťazstvo na pretekoch elitnej kategórie Grand Tour v kariére.

"Toto je historický moment. Stojím na prahu úspechu, po ktorom som túžil a bojoval celú svoju kariéru. Je to tá najväčšia vec, ktorú som dosiahol. Stále nemôžem uveriť a ďakujem všetkým, ktorí mi pomáhali. Zdolal som veľkých šampiónov na čele s Nibalim. Toto je také krásne, že to nemôže byť pravda," uviedol v jednej z prvých reakcií v cieli Chris Horner.

Etapu vyhral Elissonde

Víťazom 20. etapy sa stal prekvapujúco Francúz Kenny Elissonde z tímu FDJ, pre ktorého to je najväčší úspech kariéry.

Horner prišiel do cieľa vo výške 1557 m s odstupom 26 sekúnd za Elissondem. Tretí skončil Španiel Alejandro Valverde (+54 s) z tímu Movistar, ktorému patrí tretia priečka aj celkovo. Až štvrtý bol Nibali v rovnakom čase ako Valverde.

"Toto víťazstvo na mýtickom Angliru je niečo neuveriteľné. Nemal som až také ľahké nohy, keď som šiel do úniku, preto to bolo veľmi náročné. Na Vuelte som mal odvádzať prácu pre Thibauta Pinota. Máme mladý tím a toto víťazstvo je pre nás ako splnený sen," cituje 22-ročného Elissonda server cyclingnews.com.

Stúpanie na Angliru s dĺžkou 12,2 km a priemerným prevýšením 10% podľa všetkého rozhodlo o celkovom víťazovi 68. ročníka prestížnych pretekov. Cyklisti sa počas neho dostali z výšky 320 m do 1557 m. Šiesty raz v histórii niektorá z etáp Vuelty vrcholila na Angliru. Podľa viacerých odborníkov je práve toto stúpanie najnáročnejším v cyklistickom cestnom kalendári.

La Vuelta 2013 - výsledky:

20. etapa: Avilés - Alto de l´Angliru (142,2 km): 1. Kenny Elissonde (Fr.) FDJ 3:55:36 h, 2. Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard +26, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +54, 4. Vincenzo NIbali (Tal.) Astana +54, 5. Andre Cardoso (Portug.) Caja Rural +54, 6. Dominik Nerz (Nem.) BMC +54, 7. José Joao Mendes (Portug.) Netapp-Endura +1:15, 8. Joaquín Rodríguez (Šp.) Kaťuša +1:45

Poradie po 20. etape: 1. Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard 81:52:01 h, 2. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +37, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1:36 min, 4. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša +3:22, 5. Nicolas Roche (Ír.) Saxo-Tinkoff +7:11, 6. Domenico Pozzovivo (Tal.) AG2R La Mondiale +8:00, 7. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ +8:41, 8. Samuel Sánchez (Šp.) Euskaltel Euskadi +9:51

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…