Učiteľka chodila do školy 100 dní oblečená v tých istých šatách. Mala na to ten najlepší dôvod
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Učiteľka chodila do školy 100 dní oblečená v tých istých šatách. Mala na to ten najlepší dôvod

Aj napriek neprajníkom vydržala a bojovala za dobrú vec. Svojím činom poukázala na vážny problém.

— Foto: Instagram/oneoutfit100days

TRENTON 6. októbra - Posledné roky sa zmenili v mnohých smeroch. Konzumný život, ktorým žijeme, sa už nedá zvládať a tak nejako postupne na to prichádzame. Čoraz viac sa snažíme žiť bez zbytočného odpadu, viac triedime a niektorí ľudia už začali riešiť aj oblečenie. Jeho produkcia sa totiž medzi rokmi 2004 a 2014 zdvojnásobila. Je ale naozaj také úžasné, keď každú sezónu prichádza do módy niečo nové a ľudia to svojou kúpou podporujú?

Niektorí sa však pustili do boja aj proti módnemu priemyslu. Takouto vyvolenou je aj učiteľka menom Julia Mooney, ktorá sa rozhodla svoj postoj vyjadriť „protestom na 100 dní“. V tomto období ju známi, kamaráti či študenti mohli stretnúť v tom istom oblečení s malými obmenami. Týmto spôsobom sa rozhodla svojim študentom odhaliť pravdu. Dala im jasne najavo, že k šťastnému životu nepotrebujú značkové a drahé kúsky, ktoré zapĺňajú ich šatníky.

Cieľom učiteľky umenia bolo, ako uviedla ešte v minulosti pre portál Brightside, tiež upozorniť na to, ako negatívne sociálne vplyvy pôsobia na životné prostredie. Keby niekto čakal, že si Julia vyberie drahý kúsok, je na omyle. Ona si totiž vybrala úplne obyčajné šaty, ktoré sú dostupné takmer v každom obchode. Jej najväčšou oporou bol manžel, jej deti a kolegovia v práci. Keď sa v auguste v roku 2018 rozhodla zdieľať túto svoju výzvu na sociálnej sieti Instagram, okamžite sa na ňu začali sypať otázky a rôzne komentáre.

Nedočkala sa však len pochopenia a podpory od neznámych ľudí. Vyslúžila si aj slová ako, že je nechutná a jej cieľom je len zaujať. Julia si však z týchto negatívnych rečí nerobila ťažkú hlavu a bojovala ďalej. „Ak máte dve deti, ktoré vstávajú každý deň o 6.30, verte mi, neriešiť oblečenie vám skutočne uľahčí život,“ venovala všetkým svojim neprajníkom vtipnú poznámku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Check out this brave change maker!!!???? #Repost @planned.chaos7 • • • I saw what Julia Mooney @oneoutfit100days was doing and I loved it. She woke me up to starting conversations about the toxic fashion industry, fair trade fashion, and putting your money where your mouth is. She doesn’t say it in those words, she’s way more eloquent. But I to make sure that I buy clothes that are ethically grown, harvested, made etc. Day 1: inside my classroom 1/4 Day 2: agora steps inside main hallway of high school 1/7 Day3: steps looking out over football field and forests 1/10 Missed two days; snow day & sick day ??‍♀️. Day 4: snuck into principal’s office when he totally wasn’t looking ?. The only questions I have managed to get from people have been 1) are you going to wash the dress for 100 days? ?Seriously? Yes, of course I am. 2). Are you going to shower? ? refer to number 1. My dress is a black hemp dress from @rawganique. Most stuff is sourced on their one island, and dyed there. I’m already waiting on another order. Not getting paid by them . Phew, that’s all for now, thanks Julia! #oneoutfit100days #teachersfollowteachers #rawganique #teachersofinstagram #englishteachers #englishteacher #specialeducation #spedteacher #specialeducationteacher #teacherlife

Príspevok, ktorý zdieľa Julia Mooney OneOutfit100Days (@oneoutfit100days),

Argumenty a dôvody prečo

Julia poukázala aj na to, že napríklad pri výrobe jedného bavlneného trička je spotrebovaných 2700 litrov vody. Toľko vody by pritom vedelo poslúžiť na pitie pre jedného človeka na 2 a pol roka. Rovnako tak poukázala na hrozné pracovné podmienky, ktoré, žiaľ, sú realitou ľudí z tretieho sveta a tiež aj na detskú prácu. Dnes nakupujeme bezhlavo a zamotávame sa do kruhu, kedy kúpime, nosíme a odhodíme. A čo je najsmutnejšie, posudzujeme sa podľa toho, čo má kto na sebe. Je to normálne?

Misia mladej pani učiteľky sa už skončila a našla si okrem neprajníkov aj svojich priaznivcov, ktorí prispeli svojimi zábermi. Aj dnes je možné sa pripojiť k tejto výzve a svojím príbehom prispieť na Instagrame.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…