Alexander Slafkovský získal striebro na MS vo vodnom slalome
SITA
SITA

Alexander Slafkovský získal striebro na MS vo vodnom slalome

Slovenskú reprezentantku Katarínu Macovú obral "eskimák" o cenný kov.

Michal Martikán natiahol medailovú šnúru, má desiate zlatoPRAHA 14. septembra - Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský vybojoval striebornú medailu na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v pražskej Troji.

Vo finále predviedol bezchybnú jazdu s výsledným časom 103,36. A hoci mu rozhodcovia najprv pridelili dve trestné sekundy za prejazd protivodnou bránkou číslo 23, neskôr si uvedomili svoju chybu a vzali ich späť.

Rýchlejší ako 30-ročný rodák z Liptovského Mikuláša bol iba favorizovaný Brit David Florence, ktorému zavesili na krk zlatú medailu.

Slafkovský za ním zaostal o 83 stotín sekundy a získal vôbec prvú individuálnu medailu z majstrovstiev sveta vo svojej kariére. Bronz si vybojoval Slovinec Benjamin Savšek.

"Štrnásť rokov čakania sa skončilo, stáli ale za to. Je to výsledok všetkej tej driny, ktorú som podstúpil," vydýchol si v cieli Alexander Slafkovský a pokračoval: "Trať bola náročnejšia skôr fyzicky ako technicky. Dala sa pokaziť aj posledná bránka. Sedeli sme v cieli a čakali, čo sa bude diať. O výsledku rozhodovala každá bránka. Finále sa mi išlo lepšie ako semifinále. Chvíle čakania v cieli, to bolo niečo strašné. Neustále sme počítali s Florencom, či nám to vyjde. Keď prišiel do cieľa Denis Chanut, už som vedel, že mám medailu."

Druhý slovenský zástupca vo finálovej desiatke Matej Beňuš obsadil 6. miesto, keď sa nevyhol šiestim trestným sekundám. Vo finále singlkanoistov chýbal najskúsenejší z trojice Slovákov Michal Martikán, ktorý neuspel už v semifinále. "Finále mi nevyšlo. Čas bol rýchly, mal by som s ním medailu, ale dotyky ma odsunuli až na 6. miesto. Od štvrtej bránky som mal pocit, že som záber pozadu. Loď sa mi na vode nešmýkala ako v semifinále. Na štarte som sa cítil veľmi dobre, veril som si. Bohužiaľ, preteky sú na jednu jazdu, niekedy to ide, inokedy nie. Blahoželám Sašovi, je to jeho prvá medaila. Bol by som radšej, keby som aj ja bol na stupni. Je to však šport," povedal Matej Beňuš, ktorý neobhájil bronz z Čunova 2011.

Macovú obral "eskimák" o medailu

V C1 žien skončila Katarína Macová na 9. mieste. Na kanáli v Troji dosiahla na technicky náročnej trati druhý najrýchlejší čas spomedzi desiatky finalistiek, ale neprešla predpísaným spôsobom bránkou číslo 6, keď sa prevrátila a urobila "eskimáka".

Znamená to, že chytila 50-sekundovú penalizáciu a z možného stupňa víťazov sa zosunula až na 9. miesto. Bez päťdesiatky by brala striebornú medailu.

"Mrzí ma to, veď to mohol byť najlepší výsledok v mojej kariére. Aj to je však šport. Ani deviate miesto nie je zlé, aj keď mohlo byť lepšie. Podľa mňa som prešla cez bránku s hlavou nad vodou. Nebola som si istá, či mám v bránke loď. Video ukázalo, že tam bola. Na zázname nebolo vidieť, či tam mám hlavu. Z môjho pohľadu z vody som v bránke bola, ale zábery musia byť presvedčivé, aby protest uznali," povedala Macová.

Majsterkou sveta sa stala podľa predpokladov Austrálčanka Jessica Foxová napriek šiestim trestným sekundám.

Striebro si vybojovala Britka Mallory Franklinová a bronz Francúzka Caroline Loirová. "Vyšla mi horná časť trate, potom som urobila pár chýb. Netušila som, že môžem vyhrať o toľko. Chcem v Troji získať zlatý double, vyhrať aj K1. Bolo by pekné, ak by sa mi to podarilo," tvrdila Foxová.

V K1 mužov zvíťazili domáci

Českým triumfom sa skončilo finále K1 mužov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Prahe. Zlatú medailu si na divokej vode v Troji vybojoval Vavřinec Hradílek.

Strieborný olympionik z Londýna 2012 o 1,38 s zdolal krajana Jiřího Prskavca, a to aj napriek dvom trestným sekundám. Bronz patrí Poliakovi Mateuszovi Polaczykovi.

Slovenskí kajakári vo finálovej desiatke chýbali. "Je to niečo úžasné. Som rád, že sa nám podarilo vybojovať doma double," povedal Hradílek.

Výsledky - majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Prahe:

C1 muži - finále: 1. David Florence (V. Brit.) 102,53 (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 103,36 (0), 3. Benjamin Savšek (Slovin.) 105,79, 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 106,47 (2), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 107,39, 6. Matej Beňuš (SR) 110,11 (6).

C1 ženy - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 126,09 (6), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 139,08 (4), 3. Caroline Loirová (Fr.) 139,75 (0), 4. Mira Louenová (Nem.) 142,24 (4), 5. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 142,83 (4), 6. Nuria Vilarrublová (Šp.) 148,64 (2),.. 9. Katarína Macová (SR) 183,58 (50).

K1 muži - finále: 1. Vavřinec Hradílek (ČR) 94,52 (2), 2. Jiří Prskavec (ČR) 95,90 (0), 3. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 95,98 (0), 4. Fabien Lefevre (USA) 97,56 (2), 5. Hannes Aigner (Nem.) 100,45 (4), 6. Joseph Clarke (V. Brit.) 101,07 (4)

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…