V tradičnom stredoslovenskom derby Zvolen - Banská Bystrica víťazili hokejisti Bystrice

Na snímke Allan McPherson (Zvolen) počas zápasu 9. kola slovenskej hokejovej Tipsport ligy HKM Zvolen - HC 05 iClinic Banská Bystrica. — Foto: TASR/Dušan Hein

Banská Bystrica porazila domácich 3:4.

Zvolen 4. októbra (TASR) - Hokejisti HKM Zvolen prehrali v 9. kole Tipsport Ligy v stredoslovenskom derby s HC"05 iClinic Banská Bystrica 3:4.

Pod Pustým hradom videli diváci od začiatku zaujímavý hokej s množstvom šancí na oboch stranách. Úvod začali Zvolenčania náporom, skúšal to Marcinek z pravej strany a Lowney od modrej nastrelil žŕdku. Na opačnej strane zaujal prienik Lampera, dobre sa natlačil pred bránku, no neskóroval. Potom mieril tesne vedľa navrátilec po zranení do zostavy Miloš Bubela. Domáci napokon využili hneď prvú presilovku v jedenástej minúte. Po strele Corrina sa puk odrazil od zadného mantinelu pred McPhersona a ten bez prípravy pálil do odkrytej časti bránky – 1:0. Bystričanom sa podarilo vyrovnať v 15. minúte. Po vyhratom buly sa ujala strela Ďatelinku spoza kruhu, tečovaný puk skončil za Tomekom. Hostia potom ťažili z tlaku skončenej presilovky štyroch proti trom, voľný Jääskeläinen našiel priestor pri ľavej žrdi a poslal majstra do vedenia. Bryndziarom sa však podarilo vyrovnať 44 sekúnd pred prestávkou, po prihrávke Kelemena zostal pred bránkou nepokrytý Bruno Mráz a pokoril Beskorowanyho.

V strednom dejstve posadila Zvolenčanov na nohy presilovka, v nej mali šance Corrin, McPherson a Trotter, no nepresadili sa a potom v ďalšom nápore už v piatich proti piatim neuspeli Trotter a hlavne Marcinek, ktorý sa dostal pred gólmana HC "05, no zoči – voči nemu neuspel. Postupne začali vystrkovať rožky aj "barani" a vyplatilo sa im to. V 33. minúte od modrej vystrelil Ďatelinka, Tomek puk iba vyrazil a Kabáč z pravej strany zakončoval pohotovo – 2:3. Následne o pár sekúnd neskôr mal veľa priestoru Jääskeläinen, strieľal však iba do žŕdky. Zvolenčanov mohli mrzieť dve nevyužité presilovky do druhej prestávky, no najväčšiu príležitosť mali pri rovnovážnom počte síl na ľade, keď sa Corrin šikovne preštrikoval pred Beskorowanyho, ale nepokoril ho.

V tretej tretine pokračovali domáci v aktivite, najprv Handlovský neuspel z dvoch metrov a po ňom sa neujala ani delovka Betkera spoza kruhu. Bystričania napokon doplatili na nedisciplinovanosť, pretože Zvolen dokázal využiť presilovku , keď Mráz napriahol spoza kruhu presne k žrdi a vyrovnal na 3:3. Následne hral aj ďalšiu, v nej nevyužili príležitosti McPherson, Širko a Maier. A napokon "bryndziari" na to doplatili. Majster udrel hneď z prvého protiútoku, po prihrávke Hickmotta Wahl nezaváhal pred odkrytou bránkou – 3:4. V zostávajúcich minútach sa domáci pokúšali vyrovnať, hráči spod Urpína striehli na protiútoky, z jedného z nich mohol Jääskeläinen pridať piaty gól, no proti bol skvelý Tomek. V závere Zvolenčanom nevyšla ani hra bez brankára, hoci mali drvivý tlak, takže z troch bodov sa tešili hostia.

HKM Zvolen - HC"05 iClinic Banská Bystrica 3:4 (2:2, 0:1, 1:1)

Góly: 11. McPherson (Corrin, Trotter), 20. B. Mráz (Kelemen, Lowney), 43. B. Mráz (Špirko) – 15. Ďatelinka (Šoltés, Bartánus), 16. Jääskeläinen (Hickmott, Wahl), 33. Kabáč (Ďatelinka, Gabor), 52. Wahl (Hickmott, Jääskeläinen). Rozhodovali: D. Konc st., Fridrich – Krajčík, J. Konc ml., vylúčení: 4:9, navyše: J. Brejčák 10 minút za napadnutie hlavy a krku, Nemčík 10 minút za nešportové správanie sa (obaja Banská Bystrica), presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 3890 diváko