Hrbatý a Kučera dostali Cenu za oddanosť a zhodli sa: Krásne spomienky
TASR
TASR

Hrbatý a Kučera dostali Cenu za oddanosť a zhodli sa: Krásne spomienky

Bývalí skvelí slovenskí reprezentanti Dominik Hrbatý a Karol Kučera si v sobotu prevzali Cenu za oddanosť v Davisovom pohári, ktorú udeľuje Medzinárodná tenisová federácia (ITF)

Na snímke Cena za oddanosť, ktorú prevzali slovenskí tenisoví reprezentanti Dominik Hrbatý a Karol Kučera 14. septembra 2013 v Bratislave pred začiatkom štvorhry daviscupového stretnutia Slovensko - Švédsko a ktorú udeľuje Medzinárodná tenisová federácia za daviscupovú reprezentáciu. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 14. septembra (TASR) - Bývalí skvelí slovenskí reprezentanti Dominik Hrbatý a Karol Kučera si v sobotu prevzali Cenu za oddanosť v Davisovom pohári, ktorú udeľuje Medzinárodná tenisová federácia (ITF). Stalo sa tak na slávnostnej ceremónii pred zápasom štvorhry daviscupového duelu Slovensko - Švédsko v bratislavskom NTC.

ITF udeľuje ocenenie za dlhoročné účinkovanie v drese svojej krajiny v prestížnej tímovej súťaži, zaviedla ju vlani pri príležitosti jubilejného 100. finále Davisovho pohára. Podmienkou získania Ceny za oddanosť je odohratie aspoň 20 stretnutí systémom doma-vonku alebo 50 stretnutí pri formáte regionálnych turnajov. Na konci vlaňajška malo kritériá splnené spolu 299 hráčov, v každom hracom termíne pribúdajú ďalší.

Cenu obom hráčom slávnostne odovzdal prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko. "Domino Hrbatý i Kajo Kučera dlhé roky prinášali radosť priaznivcom na Slovensku a urobili pre nás mimoriadne výsledky, na ktoré sme všetci hrdí. Je teda skvelé, že si aj takýmto ocenením môžeme pripomenúť ich účinkovanie v Davisovom pohári a poďakovať sa im," uviedol šéf slovenského tenisu.

Hrbatý je rekodérom

Bývalí slovenskí tenisoví reprezentanti Dominik Hrbatý (vľavo) a Karol Kučera prevzali 14. septembra 2013 v Bratislave pred začiatkom štvorhry daviscupového stretnutia Slovensko - Švédsko Cenu za oddanosť, ktorú udeľuje Medzinárodná tenisová federácia za daviscupovú reprezentáciu. Vpravo cenu odovzdáva prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Hrbatý je slovenským rekordérom, hral v tímovej súťaži v rokoch 1996 až 2009 a nastúpil v 26 zápasoch so singlovou vizitkou 28 víťazstiev a 14 prehier, vo štvorhre 5/11. "Boli to nezabudnuteľné chvíle," spomína na vystúpenia v Davisovom pohári. Rovnako ako Kučerovi sa mu vrylo do pamäti najmä ťaženie v roku 2005, keď sa Slováci predrali až do finále a v ňom podľahli v Bratislave Chorvátsku 2:3. "Tie zápasy mali svoje čaro. Pre mňa bolo ale skvelé aj to, čo sa vždy pri našich dueloch v daviscupe dialo okolo. Boli sme partia, zabávali sme sa, dlho dopredu sme plánovali akcie. Vždy sme sa na vystúpenia v drese Slovenska tešili a kvôli tomu som do tímu rád chodil. Krásne spomienky," vravel so šibalským úsmevom 35-ročný Hrbatý, ktorý sa v DC naposledy predstavil v stretnutí s Macedónskom v septembri 2009. "V domácich zápasoch panovala vždy skvelá atmosféra, ktorá nás dokázala vyburcovať. Rád spomínam napríklad na to, ako som pri otvorení NTC zdolal svetovú jednotku Roddicka, krajšie to ani nemohlo byť. Ale každý jeden zápas mal svoje čaro."

25 duelov Kučeru v národnom drese

Bývalí slovenskí tenisoví reprezentanti Dominik Hrbatý a Karol Kučera (na snímke) prevzali 14. septembra 2013 v Bratislave pred začiatkom štvorhry daviscupového stretnutia Slovensko - Švédsko Cenu za oddanosť, ktorú udeľuje Medzinárodná tenisová federácia za daviscupovú reprezentáciu. Foto: TASR/Pavel Neubauer

O štyri roky starší Kučera odohral v rokoch 1994 až 2005 25 duelov v národnom drese, vo dvojhre vyhral 27 a prehral 11 stretnutí, vo štvorhre má bilanciu 6/7. "Finále v roku 2005 bolo pre mňa veľmi emotívne, chcel som ukončiť kariéru pekným triumfom, no mne ten zápas nevyšiel. Ale tie duely predtým, ktoré sme povyhrávali, tie patria určite medzi top v mojich spomienkach. V Davisovom pohári som zažil naozaj úžasné momenty," povedal 39-ročný Kučera, ktorý si poslednú čiarku v tímovej súťaži zapísal v spomínanom finále proti Ivanovi Ljubičičovi. "Ku koncu kariéry som už v Davisovom pohári radšej hrával zápasy vonku, pretože tá domáca atmosféra mi akoby zväzovala ruky. Veľmi som si to pripúšťal a často som nepodal výkon, aký som chcel. Ale spomínam veľmi rád, preskákali sme ako tím v súťaži aj ťažšie roky, ale vždy sme sa vedeli dať dohromady a ťahať za jeden povraz. Veľmi by som si prial, aby taký duch vznikol aj v našom novom tíme a chlapci dobre reprezentovali," dodal Kučera, ktorý by po ukončení spolupráce s Martinom Kližanom mal od decembra v NTC trénersky viesť trojicu mladých hráčov.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…