Prešovský kraj sa prezentoval vo Viedni pred diplomatmi z celého sveta
TASR
TASR

Prešovský kraj sa prezentoval vo Viedni pred diplomatmi z celého sveta

Podujatie bolo prvým zo série aktivít s cieľom predstaviť regióny Slovenska 57 účastníckym štátom OBSE.

Historické mestské domy v centre mesta Prešov. — Foto: Wikimedia CC

Prešov 4. októbra (TASR) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa vo štvrtok (3. 10.) prezentoval v priestoroch Hofburgského paláca vo Viedni. Stalo sa tak v rámci iniciatívy slovenského predsedníctva Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Podujatie bolo prvým zo série aktivít s cieľom predstaviť regióny Slovenska 57 účastníckym štátom OBSE. Priestor na prezentáciu dostali všetky slovenské samosprávne kraje, prešovský región bol prvým v rade.

„Som rád, že Prešovský samosprávny kraj odštartoval reťazec jesenných podujatí v Hofburgu a pripravil svoju prezentáciu viac než dôstojne. Do Viedne priniesol skvelú atmosféru, priblížil vlastnú regionálnu kultúru, tradičnú kuchyňu a zvyky, ako aj predstavil zaujímavosti a atrakcie v rámci cestovného ruchu," uviedol na stretnutí veľvyslanec a stály predstaviteľ SR pri OBSE Radomír Boháč. Ten podujatie otváral spolu s predsedom PSK Milanom Majerským a generálnym tajomníkom OBSE Thomasom Gremingerom, ktorý ocenil krásy najľudnatejšieho a na prírodné či historické pamiatky bohatého kraja aj vo svojom príhovore.

„Mnohí kolegovia i ja osobne sme mali už výhradnú príležitosť spoznať tento kraj osobne počas neformálnej ministerskej rady, ktorú zorganizovalo predsedníctvo v krásnych Vysokých Tatrách. Prešovský kraj však môže ponúknuť oveľa viac, región je známy vzácnym kultúrnym dedičstvom a pamiatkami zapísanými do zoznamu UNESCO. Som nadšený, že som tu dnes na prezentácii tohto kúta Slovenska," povedal Greminger pred takmer 400 návštevníkmi podujatia.

Hostia mali možnosť spoznať kraj cez prezentačné video Nechajte sa zviesť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a výstavu zo súťaže Choď a foť - najkrajšie zábery Prešovského kraja. Na návštevníkov čakal aj prehľad zaujímavostí a atrakcií kraja, ako aj gastroprezentácia, o ktorú sa postarala Stredná odborná škola gastronómie a služieb v Prešove. Hudobný sprievod podujatia zabezpečoval hrou na tradičné i netradičné hudobné nástroje inštrumentalista Michal Smetanka.

„Bola to úžasná príležitosť prezentovať náš región na tak významnej pôde, v tak významnej inštitúcii. Veľmi si vážime, že môžeme prispieť k reprezentácii Slovenska v čase, keď sme predsedajúcou krajinou OBSE, ktorá má nezastupiteľnú úlohu v budovaní bezpečia, stability a porozumenia medzi národmi. Verím, že exkurzia po našom regióne, ktorú sme vo Viedni pripravili, bude pozvánkou pre ďalšiu návštevu a spoznávanie kraja ľudí z celého sveta," dodal Majerský.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…