Dobré noviny
Festival JAMA v Banskej Štiavnici je spomienkou na Milana Adamčiaka
TASR
TASR

Festival JAMA v Banskej Štiavnici je spomienkou na Milana Adamčiaka

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Andrej Galica

Intermediálne umenie a spomienku na Milana Adamčiaka, významného konceptualistu, vizuálneho umelca, performera a muzikológa, prinesie do Banskej Štiavnice a neďalekej dedinky Banská Belá festival JAMA.

Banská Štiavnica 4. októbra (TASR) - Adamčiak by sa v decembri dožil 73. narodenín, umelci a miestni obyvatelia si tak takmer dva roky po jeho smrti pripomenú jeho tvorbu v regióne, kde prežil posledné roky svojho života.

Medzinárodný festival intermediálneho umenia JAMA – 73. ročník Milana Adamčiaka sa odohrá v piatok a sobotu (5. 10.) v priestore Parter_BSC, na železničnej stanici Banská Štiavnica, kde Banská St a nica pôsobila od roku 2009, a v obci Banská Belá, kde Milan Adamčiak prežil poslednú etapu života.

„Milan Adamčiak bol pre nás inšpiratívny ako umelec, aj ako človek. Pod hlavičkou Cluster ensemble sme s ním viackrát spolupracovali, a čo nás nesmierne teší, jeho tvorbu sa nám podarilo predstaviť aj vo viedenskom MUMOK-u alebo v New Yorku. Mali sme však pocit, že "doma”, kde prežil svoje posledné roky, ostáva neznámy, a cítili sme dlh predstaviť jeho prácu a oživiť súčasné umenie práve v okolí Štiavnice, kde žil a pôsobil,” uviedol jeden z umeleckých riaditeľov festivalu, hudobník Fero Király.

Festival odštartuje v piatok podvečer otvorením víkendovej výstavy Medvedia hlava a nájdené cello. Súčasťou piatkového programu budú aj dve performancie vytvorené špeciálne pre festival. Prvú z nich uvedú tanečníčka a choreografka Petra Fornayová a skladateľ Peter Machajdík. Druhú performance, nazvanú Stojím a čakám, uvedie herečka a performerka Anka Čonková so skupinou miestnych dobrovoľníkov.

Sobotný program začne dopoludňajším sympóziom. V krátkych príspevkoch, ktoré budú prístupné aj laickej verejnosti, budú umelci a teoretici z rôznych oblastí rozprávať o vývoji intermediálneho umenia – oblasti, v ktorej bol aktívny aj Adamčiak, od počiatku 20. storočia až po dnešok. V sobotu popoludní program festivalu vyvrcholí štvoricou koncertov na železničnej stanici Banská Štiavnica, v rámci ktorých sa predstavia medzinárodné aj slovenské projekty.

Železničná stanica bola od roku 2009 sídlom rezidenčnej platformy Banská St a nica a miestom častých návštev Milana Adamčiaka. Adamčiakove grafické partitúry tu interpretovali Cluster ensemble, v grafickej dielni tu vznikli autorove vôbec posledné diela. Keďže Banská St a nica sa od tohto roka sťahuje do nových priestorov, bude festival aj symbolickou rozlúčkou s týmto dejiskom mnohých výstav, koncertov a rezidencií.

„Adamčiak sa u nás objavoval aj ako umelec, ktorý tvoril v rámci nášho programu, ako hosť študentských workshopov, ale aj ako klasický cestovateľ, ktorý vlakom z Banskej Štiavnice cestoval domov do Banskej Belej," spomína vizuálny umelec a zakladateľ Banskej St a nice Svätopluk Mikyta.

V rámci ďalšieho programu festival prinesie rôznorodé aktivity. Jednou z nich bude vysielanie experimentálnej rozhlasovej hry JAMA o Milanovi Adamčiakovi. Tá odznie raz v rámci piatkového otvorenia festivalu a raz rozhlasom po drôte v obci Banská Belá v sobotu popoludní. Hru pre Rádio Devín v roku 2018 vytvorili Cluster ensemble spolu s dramaturgom Janom Šimkom a účinkuje v nej viacero Adamčiakových priateľov z Banskej Belej aj zo susedného Podhoria.

V rámci festivalu bude tiež možné vidieť film režiséra Arnolda Kojnoka Muzikológ a tvorca o Adamčiakovi. Festivaloví účastníci budú môcť absolvovať Nezámerné putovanie s M.A. – vychádzku na miesta v okolí Banskej Belej, na ktorých sa Adamčiak počas svojho života v dedine často pohyboval. Medzi nimi napríklad na dnes už zrušenú vlakovú zastávku na znamenie Banská Belá, na ktorej Adamčiak zvykol nastupovať na vlak.

Festival organizujú Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu – slovenská sekcia, Banská St a nica a Cluster ensemble. Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia a podujatie sa koná s podporou LITA, autorskej spoločnosti a Slovenského ochranného zväzu autorského. Festival je zároveň súčasťou projektu Almázia Štiavnica – mesto kultúry 2019.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?