Nazývajú ju slovenskou džungľou. Viete, kde sa nachádza toto magické miesto?
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Nazývajú ju slovenskou džungľou. Viete, kde sa nachádza toto magické miesto?

Miesto, ktoré by ste na Slovensku nehľadali, prekvapí mnohých návštevníkov. Tajomná tiesňava je ideálnym miestom na rodinné výlety s deťmi.

Haluzická tiesňava vyzerá ako z Nového Zélandu. Nájdete ju však v Trenčianskom kraji. — Foto: Wikimedia CC

HALUZICE/ŠTVRTOK 5. októbra - Miesto, ktoré vyzerá, ako keby na Slovensko ani nepatrilo, niektorí prirovnávajú k Novému Zélandu, iní zasa k exotickej džungli. Haluzická tiesňava je naozaj magickou oázou pokoja. Okrem úchvatnej zelene tu nájdete aj tajomné mystické miesto, ktoré turistami až také vyhľadávané nie je, no určite stojí za to, aby ste ho navštívili. Príroda nám ho totiž jedného dňa môže definitívne vziať. Čítajte ďalej a dozviete sa o menej známom, no o to fascinujúcejšom, slovenskom mieste viac.

Ak sa chcete prejsť Haluzickou tiesňavou, musíte si urobiť výlet k obci Štvrtok v okrese Nové Mesto nad Váhom. Výlet je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi, pretože kaňon je dlhý iba jeden kilometer, a tak sa príliš neunavia nohy ani malých ani veľkých. Vymlel ho miestny potok, no dodnes možno pozorovať jeho neustále prehlbovanie a rozširovanie.

a
Foto: Facebook/Ewiku Okaňa Rusnakova‎

Tiesňava bola v roku 1963 vyhlásená za prírodnú pamiatku a v súčasnosti je chránená štvrtým stupňom ochrany. Nenašli by ste v nej žiadne oficiálne turistické značky, iba náučný chodník, ktorý vám o magickej tiesňave prezradí viac. Vychutnať si tu však môžete pohľad na stromy a rastliny sršiace zeleňou a tešiť sa môžete aj na viaceré kaskády, vodopády či tmavé skalné otvory. Nájdete tu aj technickú pamiatku v podobe hrádze.

Vychádzka je krátka a je len na vás, koľko času v tiesňave strávite. Len čo ňou prejdete, dostanete sa do obce Haluzice. Malebná dedinka je zaujímavá románskym kostolíkom, ktorý tróni nad tiesňavou, takže vaše kroky by mali viesť priamo k nemu.

Kostol alebo hrad?

Kamenné torzo sa podobá na známy kláštor Katarínka pri Dechticiach (okres Trnava), no v oveľa menšom prevedení. Podľa ľudového rozprávania kedysi práve na tomto mieste stálo hradisko. Kostolík je však oficiálne datovaný až do roku 1240, pričom mal aj obranný múr so vstupnou vežou, strieľňami a zvonicou. Traduje sa o ňom, že si ho vyhliadol aj slávny Pán Váhu a Tatier Matúš Čák Trenčiansky. V dokumente z roku 1299 sa však píše, že haluzický hrad od Matúša Čáka naspäť dobylo kráľovské vojsko. 

Opevnený kostol na vyvýšenine mal chrániť obyvateľov nielen pred nájazdmi nepriateľov, ale aj pred rôznymi prírodnými pohromami v podobe búrok a povodní. Svoje  poslanie ukončil v roku 1810.

Vezme nám ho navždy príroda?

Ako sme už spomínali, Haluzická tiesňava sa vplyvom prírody stále mení a vyvíja, čo priamo ohrozuje aj kostolík. Nebezpečenstvo mu hrozí od strání Haluzickej tiesňavy, ktoré sa stále zväčšujú a zosúvajú. Podľa písomných záznamov miestneho botanika a historika Jozefa Ľudovíta Holubyho ešte v roku 1780 bola cez roklinu lávka a pozdĺž potoka dva rady domov. Časť hradiskového múru sa však už zosypala do rokliny.

Ak teda váhate, ako využiť posledné relatívne teplé dni, určite by na vašom výletnom zozname nemala chýbať práve Haluzická tiesňava spolu s kostolíkom v neďalekej obci. Príroda toto čarovné miesto stále mení a vyvíja a preto je dobré naplánovať si výlet čím skôr. Nikdy predsa nevieme, čo si pre nás príroda pripravila.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…