Bratislava bojuje proti nelegálnej reklame originálnym spôsobom. Vysadí pred ňu zeleň
TASR
TASR

Bratislava bojuje proti nelegálnej reklame originálnym spôsobom. Vysadí pred ňu zeleň

Bratislavský Ružinov chce proti nelegálnym bilbordom bojovať aj výsadbou zelene.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 4. októbra (TASR) – Týka sa to predovšetkým pozemkov, ktoré sú vo vlastníctve alebo správe mestskej časti. Samospráva by taktiež rada vyriešila aj dlhodobý problém s nelegálnymi bilbordmi na Bajkalskej ulici či v okolí Zlatých pieskoch, ktorý sa ťahá zhruba sedem rokov.

„Podstatou je, aby sa zeleň sadila nielen tam, kde sa vysádza ako náhradná výsadba, ale všade, kde je to možné. Pretože životné prostredie sa zhoršuje a hlavne v mestách je potrebné zeleň a stromy, ktoré ochladzujú, čo najviac chrániť. Druhým zmyslom je, aby sme pohli s nelegálnymi bilbordmi," uviedol pre TASR ružinovský miestny poslanec Kamil Bodnár.

Loptička na strane Ružinova

Poukazuje na to, že s takýmito nelegálnymi stavbami majú problém v mestskej časti viacerí vlastníci pozemkov. V mnohých prípadoch však nie je ľahké bilbord odstrániť bez toho, aby spoločnosť dotyčného nezažalovala za odcudzenie, prípadne poškodenie majetku.

Preto mestská časť navrhuje sadiť zeleň na miesta, kde sa nelegálne bilbordy nachádzajú, alebo by sa mohli nelegálne v budúcnosti umiestniť. Na otázku, či sa samospráva neobáva toho, že by niekto mohol takto vysadený strom poškodiť, odpovedal Bodnár záporne. „Tým pádom môžeme bilbord odstrániť, pretože pravdepodobne bola zeleň poškodená práve pre bilbord. Loptička bude potom na našej strane," poznamenal.

Vtipné, ale správne, hovorí starosta

Ružinovský starosta Martin Chren to považuje za vtipné, ale správne riešenie. Zároveň podotkol, že mestská časť rokuje s Asociáciou vonkajšej reklamy, aby našli systémové spoločné riešenie. Problémom sú totiž takéto stavby na území celého Ružinova, nielen na pozemkoch mestskej časti. Verí, že v priebehu budúceho roka bude vidieť "znateľné výsledky".

Riešenie však starosta vidí aj v samoregulácii. „Ak sa bilbordové spoločnosti dohodnú, že sa vzdajú samy nejakého percenta bilbordov, tak sa nikto nebude cítiť poškodený a Ružinov bude zároveň o čosi krajší," skonštatoval Chren. Priznal, že hoci sú bilbordy nepopulárna vec, niektoré subjekty z nich majú príjem, napríklad školy alebo rôzne združenia, ak ho umiestnia na svoj pozemok. „Nie je to úplne čierno-biele, ale v tomto prípade je to viac čierne ako biele," doplnil.

Podobný krok už urobili Malacky

Výsadbu mladých stromov ako reakciu na neférový prístup dvoch reklamných spoločností voči mestu zvolili ako prvé tento rok Malacky. Mesto vysadilo v máji na dvoch miestach mladé hraby. „Nezaznamenali sme žiadny prejav vandalizmu. Naopak, reakcie od obyvateľov sú veľmi pozitívne, pretože je oveľa príjemnejšie pozerať sa na zeleň, ako na reklamné ponuky," zhodnotila hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová.

Poznamenala, že bilbordové spoločnosti zareagovali a mesto vyzvali na odstránenie zelene. Zaznamenali tiež snahy spochybňovať originálnu kompetenciu vysádzať zeleň na vlastných parcelách. „Naďalej zastávame názor, že je výhradným rozhodnutím samosprávy sadiť zeleň podľa vlastnej úvahy na verejných priestranstvách," zdôraznila s tým, že inšpirovanie iných samospráv ich teší. Primátor Malaciek Juraj Říha v tejto súvislosti samosprávam odkazuje, aby vytrvali a nenechali sa odradiť.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…