Výstava Bonjour Monsieur Stefanik v Prešove približuje matrice nájdené na Tahiti
TASR
TASR

Výstava Bonjour Monsieur Stefanik v Prešove približuje matrice nájdené na Tahiti

Šarišská galéria v Prešove si pripomína 100. výročie tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika výstavou Bonjour Monsieur Stefanik.

Na snímke je socha Milana Rastislava Štefánika v meste Brezno — Foto: TASR/Zdenko Dzurjanin

Prešov 3. októbra (TASR) – V rámci nej sú drevorezy Paula Gauguina vytlačené z matríc nájdených astronómom Milanom Rastislavom Štefánikom pri pozorovaní Halleyho kométy na Tahiti v roku 1910 konfrontované so sériou súčasných malieb Noémi Kolčákovej-Szakálovej.

Ako uviedol kurátor výstavy Miro Procházka zo Šarišskej galérie v Prešove, deväť Gauguinových novotlačí sa podarilo Šarišskej galérii získať kúpou v roku 1967. Výtvarníčka Noémi Kolčáková-Szakálová (1976) sa podľa jeho slov štefánikovskou tematikou sa zaoberá dlhodobo.

„Absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Budapešti a Bratislave vystavovala vo Washingtone, Prahe, Pekingu, Viedni, Monte Carle, Bratislave, indickej Pune, New Yorku, Štrasburgu, Brne. Základ jej voľnej tvorby tvorí štylizovaná kresba doplnená výraznými farbami. Naštudovaný štefánikovský historický materiál podriaďuje svojej ženskej intuícii a sebaprojekciou ho oživuje zmyselnými podtónmi," uviedol Procházka.

Paul Gauguin (1848 – 1903) opustil dráhu úspešného bankového úradníka a venoval sa maľbe a grafike. Najvýznamnejšie diela vytvoril počas pobytu na tichomorských ostrovoch. Zobrazoval výjavy zo života domorodcov, symbolické podobenstvá o harmónii prírody a človeka, ale aj kompozície výtvarne posilňujúce zložitosť osudu duševného života prírodných národov, pračlovečenstva.

„Najvýznamnejšie Štefánikove nálezy tvoria štočky drevorezov, ktoré výtvarník vyryl nožom do doštičiek z debien na alkohol. Keď sa po ročnom pobyte Štefánik vrátil do Paríža, požiadal priateľa grafika Tavika Františka Šimona z tamojšej výtvarnej komunity, aby z matríc vyhotovil odtlačky. Následne vznikla prvá autorizovaná séria novotlačí. Po Šimonovi z týchto drevených štočkov tlačil v medzivojnovom období grafik František Kobliha, po tretí raz po ich konzervácii v roku 1961 Jánuš Kubíček," priblížil Procházka s tým, že výstavu dopĺňajú dve pôvodné stoličky zo Štefánikovho parížskeho bytu z majetku Východoslovenského múzea v Košiciach.

Výstava sa koná v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku, Francúzskou alianciou Košice a Združením historikov moderného výtvarného umenia pod záštitou francúzskeho veľvyslanca na Slovensku Christopha Léonziho.

Vernisáž výstavy, ktorá potrvá do 1. decembra sa uskutoční vo štvrtok o 16.00 h v Malej výstavnej sieni Šarišskej galérie v Prešove.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…