Dobré noviny
Tých neodhalí nik: Mužom zákona pomáhajú v boji s pirátmi nečakaní agenti v utajení
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Tých neodhalí nik: Mužom zákona pomáhajú v boji s pirátmi nečakaní agenti v utajení

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Flickr/Alain Bourque

Francúzi našli originálny spôsob, ako bojovať s nezákonným rybolovom. Na pomoc si vzali špiónov zo zvieracej ríše, najväčšie lietajúce vtáky, albatrosy.

ANTARKTÍDA 4. októbra - Nová vzdušná posila dohliada na poriadok v Indickom oceáne a Antarktíde. Grenpeace odhaduje, že v týchto vodách sa nachádza až 1200 ilegálnych lodí z Japonska, Číny, USA a Európy, ktoré chytajú ryby nezákonne.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay

Ako informuje nemecký portál Nur Positive Nachrichten Francúzi momentálne rozbehli testovací proces, do ktorého je zapojených 150 operencov. Na ich telá pripevnili vysielačku s hmotnosťou 70 gramov, pričom samotný vták váži desať až dvanásť kilogramov.

Ako to celé funguje?

Vysielač detekuje radarové zariadenie lode, odošle jej polohu cez satelit do centra biologického výskumu CEBC. Tam sa porovnávajú údaje so zoznamom údajov, v ktorom sú registrované všetky lode, ktoré pôsobia v danej oblasti. Albatrosy sú v pátraní veľmi užitočné, keďže sa často približujú k lodiam. Vysielač, ktorý majú pripevnený na tele, rozpozná radar lode až z piatich kilometrov. Za normálnych okolností musia mať lode zapnutý aj identifikačný systém AIS. Ak nie je zapnutý, automaticky sa stávajú podozrivými. Napríklad aj z nezákonného rybolovu. 

Rozpätie krídel albatrosa je 3 metre a viac.
Rozpätie krídel albatrosa je 3 metre a viac. Foto: pixabay

Navyše zvieracia radarová kontrola nepomáha len ľuďom, ale chráni aj svoj druh. V súčasnosti je z 22 druhov albatrosov až 18 ohrozených. Často sa stáva, že uviaznu na dlhých rybárskych vlascoch, na ktorých sú pripevnené návnady pre ryby.

Už ste čítali?