Dobré noviny
EÚ zaviedla „právo na opravu“. Spotrebiče vydržia dlhšie a budú sa dať jednoduchšie opraviť
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

EÚ zaviedla „právo na opravu“. Spotrebiče vydržia dlhšie a budú sa dať jednoduchšie opraviť

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: Adn

Občania Európskej únie získajú „právo na opravu“. Chladničky, práčky a televízory vydržia dlhšie a budú sa dať jednoduchšie opraviť.

BRATISLAVA/BRUSEL 2. októbra - Oprava domácich spotrebičov bude o niečo jednoduchšia a to už o dva roky. Európska únia totiž schválila návrh ministrov životného prostredia a občania Európskej únie získajú tzv. „právo na opravu“. Firmy teda musia od roku 2021 vyrábať spotrebiče, ktoré vydržia dlhšie a po dobu desať rokov, odkedy si človek nový spotrebič kúpi, budú firmy tiež povinné ponúkať ľuďom náhradné diely v prípade poruchy. Toto nariadenie platí pre osvetlenia, umývačky riadu, televízory, displeje, externé zdroje energie, práčky a chladničky, informuje BBC.

Čo všetko sa od roku 2021 zmení

Spotrebiteľské organizácie trvdia, že výrobcovia úmyselne sabotujú možnosť lacnej opravy spotrebičov. Či už tým, že neposkytujú náhradné diely, alebo aj tým, že spotrebiče jednoducho nie je v súčasnosti možné opraviť bez návštevy autorizovaného servisu, čo môže spotrebiteľov vyjsť pomerne draho. Po novom budú teda výrobcovia povinní:

  • vyrábať a dodávať náhradné diely pre chladiace spotrebiče minimálne 7 rokov od ich nákupu (10 rokov pre tesnenia dverí), pre práčky, sušičky a umývačky riadu sú povinní dodať náhradné diely až 10 rokov od ich nákupu,
  • spotrebiče musia byť konštruované tak, aby sa dali jednoducho opraviť a aby sa náhradné diely do nich dali vložiť bez toho, že by spotrebič poškodili,
  • dodávka náhradných dielov musí byť zabezpečená do 15 pracovných dní, odkedy o ňu spotrebiteľ požiada,
  • výrobcovia sú povinní poskytnúť bežným spotrebiteľom dostatok informácií na to, aby spotrebič dokázali opraviť aj sami, teda bez návštevy autorizovaného servisu.

Zvyšujú sa náklady domácnostiam, ale aj ekologická záťaž na životné prostredie

Nariadenie vyprovokovali sťažnosti spotrebiteľov nielen z EÚ, ale aj zo Severnej Ameriky. Tí si pravidelne sťažovali na to, že spotrebič sa pokazí krátko po tom, ako mu uplynie záručná doba, prípadne na to, že ho nie je možné opraviť, pretože výrobca už neposkytuje náhradné diely. K návrhu zákona dopomohli aj znepokojujúce štatistiky, podľa ktorých sa skracuje životnosť spotrebičov, čím sa navyšujú náklady domácnostiam, ktoré musia neustále nakupovať nové spotrebiče, kvôli výrobe ktorých sa zase dramaticky zvyšuje objem vypúšťaného oxidu uhličitého.

Už ste čítali?