Súčasťou 27. Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade bude 47 snímok
TASR
TASR

Súčasťou 27. Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade bude 47 snímok

Onedlho štartuje pod Tatrami 27. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov.

Na snímke najvyššie štíty Belianskych Tatier, Ždiarska vidla (2 142 metrov nad morom - vľavo) a Havran (2 152 metrov nad morom), ilustračný obrázok — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Poprad 1. októbra (TASR) – Tento rok sa tradičné podujatie uskutoční v Poprade, v Kežmarku a v Spišskej Novej Vsi od 9. až 13. októbra. Riaditeľka festivalu Mária Hámorová na utorkovej tlačovej konferencii potvrdila, že dohromady sa v programe predstaví 46 súťažných filmov zo 16 krajín a jeden nesúťažný.

Súčasťou programu bude aj oscarový dokumentárny film Free Solo od režisérov Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi, v hlavnej úlohe s Alexom Honnoldom. Zachytáva Alexa Honnolda, ako sa pripravuje zdolať cestu Freerider na El Capitan v Yosemitoch bez lana, bez istenia. "Distribútor ho nechcel dať do súťaže, tak sme ho zaradili do programu ako nesúťažný," uviedla Hámorová.

Kto získa cenu Grand Prix?

Okrem zahraničných budú môcť diváci vidieť aj sedem slovenských filmov. Porota v zložení Piotr Pustelnik z Poľska, Slovák Anton Pacek a Boris Hlaváček z Českej republiky bude tradične rozhodovať o cene Grand Prix a o ďalších oceneniach. Víťazov predstavia počas slávnostného vyhlásenia výsledkov festivalovej súťaže 13. októbra na mestskom úrade.

„Prihlásilo sa nám dohromady 110 snímok, napokon sme vybrali necelú polovicu. Pri výbere zaváži kamera, obsah, ale aj scenár, je niekoľko kritérií, ktoré zvažujeme. Výber bol naozaj ťažký," skonštatovala Hámorová, ktorá už má svojich favoritov.

Dodala, že v jednotlivých filmoch budú môcť diváci vidieť napríklad horolezecké výstupy na väčšie či menšie kopce a skaly, rýchlostné lezenie či príbehy zo života v horskom prostredí, o extrémnom lyžovaní, paraglidingu a aj o prechode Antarktídou.

„Dá sa povedať, že ten rozsah je veľký, z každej oblasti je niečo zaujímavé, prevažujú filmy z letného obdobia, aj v nich sa však objavuje sneh," upozornila Hámorová s tým, že premietať sa bude v popradskom Kine Tatran, na Mestskom úrade v Poprade, ďalšie premietania budú aj v Kine Iskra v Kežmarku a v Kine Mier v Spišskej Novej Vsi.

Tri prednášky a dve výstavy

Počas festivalu sú pripravené aj tri prednášky, predstaví sa nemecká horolezkyňa Ines Papert, ktorá bude prenášať spolu so slovinským lezcom Lukom Lindicom. Ďalšiu prednášku bude mať Piotr Pustelnik o dôchodku himalájistu a v neposlednom rade to bude Michal Sabovčík, ktorý návštevníkom predstaví Grónsko a nočné lezenie za severným polárnym kruhom.

Počas festivalu sa budú konať aj dve výstavy – Matúš Matava sa predstaví na mestskom úrade s výstavami Svetelné záznamy v krajine a Cyklus fotografických panorám. V obchodnom centre na námestí to bude výstava amatérskeho fotografa Vladimíra Šifru. „Sprievodným podujatím bude už tradične Slovenský pohár v boulderingu na začiatku Námestia sv. Egídia," uzavrela riaditeľka festivalu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…