Dobré noviny
Dobrovoľníci čistili a revitalizovali Devínsku Kobylu
TASR
TASR

Dobrovoľníci čistili a revitalizovali Devínsku Kobylu

Na snímke významná paleontologická lokalita Sandberg, ktorá je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska  Kobyla
Na snímke významná paleontologická lokalita Sandberg, ktorá je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla — Foto: TASR/Dano Veselský

Súčasťou prác bola údržba a oživenie náučných chodníkov, orezy a vystrihovanie výrastkov náletových drevín, budovanie hotelov pre hmyz či stavba kŕmidiel pre vtáky.

Bratislava 30. septembra (TASR) - Vyše sto dobrovoľníkov v poslednú septembrovú sobotu pod kopcom Sandberg v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla čistilo a revitalizovalo turisticky obľúbenú lokalitu.

Dobrovoľnícke podujatie Zelená spolupráca na Devínskej Kobyle organizuje od roku 2011 spoločnosť Volkswagen (VW) Slovensko spolu s Miestnym úradom Devínska Nová Ves, Štátnou ochranou prírody SR a Inštitútom aplikovanej ekológie Daphne. Zamestnanci automobilového závodu a ďalší dobrovoľníci každoročne čistia a revitalizujú okolie Sandbergu.

„Akcie sa zúčastňujú zamestnanci s celými rodinami, pričom k ochrane prírody vedú aj svoje deti. Tie mohli priložiť ruku k dielu pri stavbe hmyzích hotelov a kŕmidiel, ale tiež sa zapojiť do rôznych vzdelávacích aktivít a objavovať faunu a flóru v tejto prírodnej rezervácii," uviedol vedúci oddelenia životného prostredia vo VW Slovensko Róbert Ollári.

Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla, špeciálne okolie Sandbergu, patrí k najnavštevovanejším lokalitám v Bratislave. Keďže ide o chránené územie mimoriadneho významu s vysokou druhovou pestrosťou rastlín a živočíchov, ochranári vyzývajú turistov na väčšiu ohľaduplnosť a dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny pri návšteve tejto lokality. Mnohé vzácne druhy na tomto mieste prežijú, iba ak budú pravidelne odstraňované nálety drevín a udržiavaný lúčny charakter územia.

„Pre územie majú preto hlavný pozitívny význam riadené aktivity zamerané na starostlivosť oň. Aby boli tieto aktivity efektívne, je potrebná účasť väčšieho počtu pracovníkov, preto je pomoc dobrovoľníkov veľmi vítaná," hovorí Viliam Vongrej zo Štátnej ochrany prírody SR.

„Súčasťou programu podujatia je vždy aj prednáška o pôvodných druhoch rastlín a živočíchov, ktoré sa práve Zelenou spoluprácou snažíme spoznávať a chrániť," doplnila referentka výstavby a životného prostredia Tatiana Ledényiová z Miestneho úradu Devínska Nová Ves.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…