Dobré noviny
Cenu Václava Havla získal ujgurský aktivista a balkánska organizácia
TASR
TASR

Cenu Václava Havla získal ujgurský aktivista a balkánska organizácia

Ilham Tohti
Ilham Tohti — Foto: TASR/AP

Tohoročnú cena Václava Havla získali spoločne ujgurský intelektuál Ilham Tohti a Balkánska mládežnícka iniciatíva za ľudské práva (YIHR).

Brusel/Štrasburg 30. septembra (TASR) - Rozhodlo o tom v pondelok v Štrasburgu Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE). Tretím finalistom na získanie ceny bol Buzurgmehr Jorov, väznený právnik a aktivista v oblasti ľudských práv v Tadžikistane, ktorý takmer 20 rokov zastupuje jednotlivcov prenasledovaných za svoje politické presvedčenie a aktivizmus.

Cena Václava Havla sa udeľuje od roku 2013 za mimoriadny prínos jednotlivcov alebo mimovládnych organizácií v oblasti ochrany ľudských práv v Európe a za jej hranicami. Cenu udeľuje Parlamentné zhromaždenie Rady Európy v spolupráci s knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charta 77 a pozostáva zo sumy 60-tisíc eur, trofeje a diplomu.

„Dnes, keď sme im preukázali naše uznanie a podporu, sme zároveň poslali odkaz nádeje pre milióny ľudí, ktorých zastupujú a pre ktorých pracujú," uviedla v správe pre médiá predsedníčka PZ RE Liliane Maury Pasquierová po oznámení tohoročných víťazov.

Ilham Tohti je podľa údajov PZ RE renomovaným ujgurským intelektuálom, ktorý vyše 20 rokov mapuje situáciu ujgurskej menšiny v Číne a podporuje snahy o interetnický dialóg a porozumenie v Číne. Čínske úrady ho v septembri 2014 odsúdili na doživotný pobyt za mrežami, dôvodom bolo podľa úradov podnecovanie k separatizmu.

Iniciatíva mládeže za ľudské práva bola založená v roku 2003. Jej hlavnou snahou je dosiahnuť zmierenie na Balkáne poznačenom vojnami a interetnickými konfliktami v 90. rokoch 20. storočia prostredníctvom budovania spojení medzi mladými ľuďmi z rôznych etnických skupín, regiónov a krajín.

Cieľom iniciatívy je zvýšiť povedomie a účasť mladých ľudí na reformovaní súdnictva, spolupráca v oblasti ľudských práv a budovanie vzájomných prepojení, čo má zabrániť opätovnému výskytu etnických konfliktov.

Vlani v poradí už šieste ocenenie tohto druhu získal väznený ruský obhajca ľudských práv Ojub Titijev (Ruská federácia), vedúci kancelárie organizácie Memorial v čečenskej metropole Groznyj.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…