Slovenské sídlisko už nebude používať chemikálie. Vytvorí zóny bez pesticídov
TASR
TASR

Slovenské sídlisko už nebude používať chemikálie. Vytvorí zóny bez pesticídov

Bratislavská Petržalka upúšťa od používania pesticídov, herbicídov či umelých hnojív na svojom území.

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/Freddie Ramm

Bratislava 30. septembra (TASR) – Vytvárať chce tzv. zóny bez pesticídov, ktoré budú obyvateľom deklarovať, že verejný priestor je zdraviu prospešný. Mestská časť by sa tak mala zaradiť k prvým mestám a obciam, kde takýto status už platí.

„Požiadali sme zároveň starostu (Jána Hrčku, pozn. TASR), aby o tom informoval aj ministerstvo životného prostredia a ministerstvo pôdohospodárstva. A má tiež požiadať Štátne lesy SR, aby zvážili používanie pesticídov, herbicídov či fungicídov na území mestskej časti s tým, že už existujú ekologickejšie alternatívy," uviedol pre TASR petržalský miestny poslanec Miroslav Dragun.

Jedna výnimka

Založením Zón bez pesticídov sa mestská časť zaväzuje k upusteniu od využívania chemických postrekov a umelých hnojív na svojich pozemkoch. Tieto zóny budú identifikované na mape zverejnenej na webovej stránke mestskej časti, označené môžu byť tiež piktogramom, ktorý udeľuje občianske združenie Zóny bez pesticídov. Práve ten je jedným z poskytovateľov piktogramov i licencie. Mestská časť už v tejto súvislosti podpísala zmluvu s predmetným občianskym združením.

„My sme ani doteraz nejakým zásadným spôsobom nepoužívali pesticídy na odstránenie burín. Používala sa napríklad skôr horúca para a iné ekologické technológie," poznamenal Dragun. Priznal však, že v jednej časti mestskej časti bude potrebné používať pesticídy pri ošetrovaní gaštanov, keďže momentálne iná ekologická alternatíva neexistuje. „Ale tam, kde je to možné, budeme to v absolútnej miere minimalizovať," doplnil. Starostlivosť by mala byť v réžii miestneho podniku verejnoprospešných prác.

Upúšťa od toho aj Bratislava

Od používania chemických postrekov na báze glyfosátu, s výnimkou používania prostriedkov na odstraňovanie inváznych rastlín a na hubenie škodlivých hlodavcov (rodenticídov) upúšťa aj hlavné mesto, čo odobrili pred časom aj mestskí poslanci.

Odstraňovanie buriny a predchádzanie jej rastu chce mesto riešiť systémovo, a to intenzívnou pravidelnou údržbou a čistením spevnených plôch, otázke používania pesticídov sa chce samospráva venovať komplexne.

Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v novembri 2018 schválilo zámer nepoužívať na ničenie burín a ruderálnych rastlín herbicídy na báze glyfosátov na verejných priestranstvách vo vlastníctve BSK a snažiť sa používať prípravky na ekologickom princípe.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…