Dobré noviny
Výstava Koňare približuje históriu koniarstva vo Veľkom Šariši
TASR
TASR

Výstava Koňare približuje históriu koniarstva vo Veľkom Šariši

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné — Foto: TASR

Vystavené fotografie mapujú históriu a tradíciu koniarstva vo Veľkom Šariši.

Veľký Šariš 29. septembra (TASR) – Mestské múzeum a galéria vo Veľkom Šariši pripravilo výstavu s názvom Koňare. Jej návštevníci na nej môžu vidieť i podkovu koňa Nestora, ktorý vyhral dostihové preteky Veľká pardubická v roku 1966, ako aj fotografiu víťazného pohára. Výstava je prístupná do 12. októbra.

„Pri príležitosti oslavy 160. výročia zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove nám pani Kňazíková dovolila odfotiť slávny víťazný pohár svojho manžela Tibora Kňazíka. Jazdec a tréner Tibor Kňazík vyhral v roku 1966 v 77. ročníku v sedle koňa Nestora Veľkú pardubickú. Začala sa tak najslávnejšia éra prešovskej dostihovej stajne,“ uviedla Lenka Pribulová z Mestského múzea a galérie vo Veľkom Šariši.

Názov výstavy sa podľa jej slov spája s prešovským futbalom. V roku 1859 postavili obyvatelia Prešova štátny žrebčinec, ktorý stál na Sabinovskej ulici. „Žrebčinec stál blízko futbalového ihriska. Pach koní sa nepáčil niektorým fanúšikom, a keď to na ihrisku zaiskrilo a hostia prehrávali, tak zakričali: "Koňare, koňare!". Takže takto sa Prešovčania dostali k tomuto osloveniu,“ vysvetlila Pribulová.

Vystavené fotografie mapujú históriu a tradíciu koniarstva vo Veľkom Šariši. „Mapujeme históriu tradície chovu koní. V chodbe medzi panelmi a pri vchode sa nachádzajú vzácne zbierkové predmety od zberateľov. Sú to rôzne chomúty, zvončeky, rolničky či veľmi vzácne plemenné knihy,“ povedala Pribulová s tým, že výstava zachytáva aj súčasnosť.

„Rok 2019 je významný tým, že si pripomíname 160 rokov od zriadenia Štátneho žrebčinca v Prešove a myslím si, že mesto Veľký Šariš, po meste Prešov, môže byť tým druhým mestom, ktoré si právoplatne môže uplatňovať nárok na inštaláciu takejto výstavy, pretože keď Štátny žrebčinec v Prešove zanikol, respektíve sa transformoval, tak jeho následníkom bol Plemenársky ústav Veľký Šariš,“ doplnil Igor Lazorík z Krajského múzea v Prešove, ktorý výstavu inštaloval.

Momentálne žrebčinec vo Veľkom Šariši vedie Jozef Demeter. „Každý si musí uvedomiť, čo znamenal kôň pre človeka. Bol pri zrode, to znamená, že ho viezol do krstu, bol tu, keď sa sobášil a bol, bohužiaľ, pri tom, keď ho viezli na poslednú cestu. Čiže kone boli stále späté s človekom,“ dodal Demeter.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?