Dobré noviny
Ondrej šije ľudové kroje. Začínal šitím pre detské súbory, dnes zvláda aj svadobné šaty
TASR
TASR

Ondrej šije ľudové kroje. Začínal šitím pre detské súbory, dnes zvláda aj svadobné šaty

Na snímke je Ondrej Novák, výrobca ľudových krojov pred panelom venovanom miestnemu folklóru v pamätnej izbe na obecnom úrade v Pozdišovciach
Na snímke je Ondrej Novák, výrobca ľudových krojov pred panelom venovanom miestnemu folklóru v pamätnej izbe na obecnom úrade v Pozdišovciach — Foto: TASR

K  šitiu mal Novák podľa jeho slov blízko odmalička.

Pozdišovce 28. septembra (TASR) – V obci známej svojou niekdajšou keramikárskou tradíciou šije ľudové kroje chlap. Ondrej Novák začal s jednou z "typicky ženských" prác po tom, čo s manželkou Zuzanou pred desiatimi rokmi v Pozdišovciach v okrese Michalovce založili detský folklórny súbor (FS). Nutnosť sa časom zmenila na záľubu a v súčasnosti, ako povedal pre TASR, si trúfa aj na kroje svadobné.

K  šitiu mal Novák podľa jeho slov blízko odmalička. „Mama bola krajčírka, vyučená,“​ vysvetlil. Podnetom, prečo sadol za šijací stroj on sám, bolo založenie FS Harčarik. „Bolo treba tie detičky do niečoho poobliekať. Tak sme sa v tých začiatkoch pokúšali ušiť kroje pre nich,“ povedal na margo začiatkov s tým, že v súčasnosti už šije kroje i pre iné folklórne súbory.

Na ušitie náročnejším kusom kroja sú podľa Nováka nohavice. „Už len z pohľadu, že je tam strašne veľa zdobení. Takisto ako na lajbliku (veste – pozn. TASR). Ale ten sa zase ušije rýchlo,“​ vysvetlil a zdôraznil, že za zdobením treba hľadať prácu jeho manželky a svokry Zuzany Jurkovej. I keď väčšina výšiviek vzniká na stroji, venuje sa im individuálny prístup. Na to, aby sa kroje i výšivky čo najviac podobali na pôvodné, dohliada na základe predlôh Jurková. Podľa Novákových slov pozná nielen - pre Zemplín tradičný - krížikový steh, ale je i držiteľkou niekoľkých osvedčení o autorstve ľudových motívov na zdobenie pozdišovskej keramiky.

Okrem krojov pre ďalšie folklórne súbory v súčasnosti Novák šije aj svadobné šaty. Sú na výrobu najnáročnejšie. Výroba jedného trvá do dvoch týždňov, ak má byť sukňa skladaná, i dlhšie. „Mám rešpekt k svadobným krojom. Sú na očiach, keď sa nevesta vydáva v svadobnom kroji,“​ priznal s tým, že ich v poslednom období robieva pravidelne. Aktuálne šil dva. Záujem o ne podľa jeho slov stúpol počas uplynulého roka, od súťaže Zem spieva.

Novák je folklorista. V súčasnosti je vedúcim nielen mužskej FS Harčare, ktorej je tiež členom, ale aj ženskej Harčarki. I keď ženská zložka vznikla len v roku 2011, za sebou má niekoľko zahraničných vystúpení vrátane účasti na festivale v Číne. V posledných rokoch sa tiež umiestňujú na strieborných priečkach krajských folklórnych súťaží. Spomedzi troch FS v obci sú najstaršími Harčare. Fungujú nepretržite od roku 1982, keď ich založili z iniciatívy zamestnancov keramikárskeho závodu.

 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?