Fond na podporu umenia vyčlení na podporu divadiel a divadelníctva 4 milióny eur
TASR
TASR

Fond na podporu umenia vyčlení na podporu divadiel a divadelníctva 4 milióny eur

Slovenské divadelníctvo si budúci rok pripomína viacero významných výročí.

Foto: Ilustračné, snímka z verejnej generálky inscenácie Jánosa Háya Šteňa v réžii Michala Náhlíka na Malej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove — Foto: TASR – František Iván

Bratislava 28. septembra (TASR) - Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) požiadala Fond na podporu umenia (FPU) o vyčlenenie štyroch miliónov eur na podporu profesionálnych i ochotníckych divadiel. Alokácia pre divadlá reflektuje fakt, že rok 2020 vyhlásila vláda za Rok slovenského divadla.

„Po podpore folklóru ako neoddeliteľnej súčasti tradičnej regionálnej kultúry nastal čas aj na mimoriadnu podporu slovenských divadiel,“ uviedla ministerka. „Profesionálne divadlá sa po predložení kvalitných projektov budú môcť pustiť aj do finančne náročnejších projektov. Ochotnícke divadelné súbory zasa neraz predstavujú základ kultúrneho života svojej obce a každá podpora im umožňuje prinášať viac umenia pre svoje komunity,“ dodala ministerka.

Ministerstvo kultúry (MK) SR je podľa zákona o Fonde na podporu umenia oprávnené určiť, že 20 percent z finančného príspevku do fondu (20 miliónov eur ročne) bude prednostne použitých na podporu priorít určených ministerstvom. Laššáková využila túto možnosť práve na podporu divadelnej činnosti.

Slovenské divadelníctvo si budúci rok pripomína viacero významných výročí. Okrem storočnice vzniku Slovenského národného divadla to bude tiež 190. výročie vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku. Okrúhle 100. výročie sa dotýka aj narodenia viacerých významných divadelných osobnosti, akými boli napríklad dramatik Peter Karvaš, scénograf Ladislav Vychodil, herci Viliam Záborský a Ctibor Filčík či zakladateľka slovenskej baletnej pedagogiky Eva Jaczová.

FPU na svojom webe už zverejnil štruktúru podpornej činnosti na rok 2020. Okrem priority určenej ministerstvom sú to oblasti týkajúce sa inovatívnych foriem práce s publikom v oblasti súčasného umenia, medzinárodnej prezentácie slovenského umenia mimo Európy, komplexnej modernej infraštruktúry knižníc i podpory vzdelávania vedúcich pracovníkov a manažérov pôsobiacich v oblasti umenia a kultúry. Fond bude tiež pokračovať v podpore projektu "Mesto kultúry", novinkou medzi dotačnými schémami je podprogram zameraný na podporu tvorby diel vo verejnom priestore. Prvé z plánovaných 11 výziev fond zverejnil v druhej polovici septembra.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…