Slovenská hliadka vybojovala na MS vo vodnom slalome jedenáste ZLATO v histórii

Slovenskí singlisti v zložení Michal Martikán (vľavo), Alexander Slafkovský (uprostred) a Matej Beňuš, archívna snímka — Foto: TASR/Jozef Ďurník

Slovenskí singlisti po ôsmy raz za sebou obhájili na MS vo vodnom slalome zlato v súťaži hliadok.

Seu d"Urgell 25. septembra (TASR) - Tím v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš zdolal Španielov o 1,05 sekundy, tretí boli Rusi s mankom 2,24 s. Slováci dokázali triumfovať, hoci spravili jeden ťuk, v porovnaní s bezchybnými Španielmi a Rusmi boli však podstatne rýchlejší.

Samostatné Slovensko získalo v hliadkach C1 už jedenáste zlato v modernej ére samostatnosti, Martikán bol pri všetkých víťazstvách, Slafkovský má o jeden titul menej. Najmladší Beňuš pridal deviatu najcennejšiu medailu.

15. zlato pre Martikána

„Mám skvelý pocit. Na každých majstrovstvách skúšajú niečo nové, aby nás zosadili. Tu spravili detskú trať, aby to bolo tesné, ale aj tak sa potvrdilo, že sme najrýchlejší a naše víťazstvá neboli náhoda. Som hrdý, že môžem byť v tomto tíme a ďakujem chalanov. Napriek tomu, že je to tímová súťaž, ide o súbeh individuálnych výkonov," povedal najúspešnejší singlista Martikán, ktorý získal 15. zlato na MS.

„Najprv sme si mysleli, že sme druhí, ale svietil tam iba dotyk, potom sme zistili, že aj s "ťukom" sme prví. Je to paráda, máme deviaty triumf, ako povedal Michal, bližšie k desiatemu zlatu už nemôžeme byť," doplnil Slafkovský.

Radosť z víťazstva neskrýval ani najmladší člen tímu Matej Beňuš: „V týchto pretekoch sme najlepší na svete. Naša séria sa začala pred desiatimi rokmi, práve tu v Seu. Boli sme zvedaví, či sa nám podarí natiahnuť ju, pretože trať bola veľmi ľahká tak sme očakávali tesné výsledky. Napokon sme vyhrali o tri sekundy, takže super."

Kajakárky na šiestom mieste

Kajakárky Elena Kaliská, Jana Dukátová a Eliška Mintálová obsadili šieste miesto, keď za víťazkami z Veľkej Británie zaostali aj s dvoma trestnými sekundami o 3,17 s. Striebro vybojovali Češky s mankom 0,20 sekundy a bronz Rusky (+0,23).

„Bolo to celkom fajn, jedinou chybou bol môj zbytočný ťuk. Išla som prvá, takže to bol celkom stres. Najradšej chodím druhá, prvá to má ťažšie, musí robiť dobrú stopu a dávať priestor druhej, tretia musí zase dobiehať," povedala Mintálová po dojazde do cieľa.

Smoliarske preteky pre mladé kanoistky

Smoliarske preteky zažili kanoistky Monika Škáchová, Soňa Stanovská a Emanuela Luknárová. Najmladšiemu slovenskému tímu unikla iba tesne medaila, keď obsadil 4. miesto. Za tretími Češkami zaostal o 2,38 sekundy. Zlato získali suverénne Austrálčanky o 3,75 s pred domácimi Španielkami.

Slovensky doplatili na trestné sekundy, keď inkasovali až 12 sekúnd navyše. „Mrzí to, mali sme dvanásť trestných sekúnd a to je skutočne veľa. Trať nebola extrémne náročná, ale hliadky sú zložité v tom, že ideme až tri naraz a musíme sa striedať. Dosiahli sme však dobrý výsledok, zlepšili sme umiestnenie v porovnaní s vlaňajším piatym miesto. Dúfam, že raz dosiahneme aj na pódium," povedala Škáchová.

Stredajší úvod MS nevyšiel kajakárom, ktorí skončili až na 24. pozícii. Jakub Grigar, Martin Halčin a Andrej Málek vinou 50-sekundovej penalizáce stratili na domácich víťazov 66,99 sekundy. K minutej bránke navyše pridali päť "ťukov". Strieborné medaily získali Česi a bronz Poliaci.

Hliadkam sa nedarilo

Slovenským hliadkam sa nedarilo v stredajších pretekoch na MS vo vodnom zjazde. Najlepšie umiestnenie dosiahli v španielskom Seu d"Urgell kajakári Kamil Kaniščák, Boris Rajniak a Alexander Sedláček, ktorí skončili na 7. mieste, za víťaznými Slovincami zaostali o 8,16 sekundy.

Kanoisti Ladislav Daník, Martin Medveď, Samo Šoška aj kajakárky Katarína Kopúnová, Viktória Scholczová a Soňa Stanovská skončili vo svojich kategóriách poslední. Najhoršie dopadla hliadka C2 v hviezdnom zložení Peter a Pavol Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Juraj Skákala, Matúš Gewissler, ktorú diskvalifikovali.

Výsledky

3xC1m: Slovensko (Alexander SLAFKOVSKÝ, Michal MARTIKÁN, Matej BEŇUŠ) 94,38 s (0), 2. Španielsko 97,43 (0), 3. Rusko 98,62 (0), 4. Francúzsko (2) 99,22, 5. Poľsko 99,45 (2), 6. Slovinsko 101,16 (4)

3xK1ž: 1. Veľká Británia 103,96 s (2), 2. Česko 104,16 (0), 3. Rusko 104,19 (0), 4. Španielsko 106,36 (2), 5. Rakúsko 106,98 (2), 6. SLOVENSKO (Elena KALISKÁ, Jana DUKÁTOVÁ, Eliška MINTÁLOVÁ) 107,13 (2)

3xK1m: 1. Španielsko 89,87 s (0), 2. Česko 90,86 (0), 3. Poľsko 93,69 (2), 4. Francúzsko 94,22 (2), 5. Rusko 95,31 (0), 6. Nemecko 96,52 (2), ... 24. SLOVENSKO (Jakub GRIGAR, Martin HALČIN, Andrej MÁLEK) 156,86 (60)

3xC1ž: 1. Austrália 117,97 (4), 2. Španielsko 121,72 (8), 3. Česko 124,48 (8), 4. SLOVENSKO (Monika ŠKÁCHOVÁ, Soňa STANOVSKÁ, Emanuela LUKNÁROVÁ) 126,86 (12), 5. Rusko 129,04 (14), 6. USA 130,45 (10)