MS v cyklistike: Dán Bjerg zavŕšil zlatý hetrik v časovke do 23 rokov, Oros 53.

Mikkel Bjerg
Mikkel Bjerg — Foto: Facebook/Yorkshire 2019

Dán Mikkel Bjerg triumfoval na MS v cestnej cyklistike v anglickom Yorkshire v utorkovej časovke mužov do 23 rokov. Na 30,3 km dlhej trati z Riponu do Harrogate zvíťazil časom 40:20 minúty.

Ripon 24. septembra (TASR) – Ďalšie miesta obsadili americkí cyklisti, na druhom mieste skončil s odstupom 27 sekúnd Ian Garrison, tretí bol Brandon McNulty (+28). Slovenský reprezentant Samuel Oros obsadil 53. priečku so stratou 4:54,97 min. Utorkovú časovku poznačili veľmi zlé podmienky, od úvodu padal dážď, ktorý časom ešte zhustol, takže sa na viacerých miestach vytvorili mláky.

V pretekoch na hranici regularity prišlo aj k niekoľkým pádom. Svoju časovkársku silu demonštrovali dánski reprezentanti, Bjerg získal zlato v časovke do 23 rokov tretí rok za sebou a v prvej šestke sa umiestnili aj jeho krajania Mathias Norsgaard Jorgensen a Morten Hulgaard.

Na ženskej časovke zvíťazila Američanka Dygertová

V utorok bola v Yorkshire na programe aj časovka žien Elite na 30 km (15.40). V nej triumfovala Američanka Chloe Dygertová. Na 30,3 km dlhej trati z Riponu do Harrogate zvíťazila časom 42:11 minúty. Ďalšie dve medailové miesta obsadili Holanďanky.

Dygertová už má na konte päť titulov majsterky sveta v časovke na dráhe, teraz získal prvý na ceste. Strieborná, podobne ako na minuloročnom šampionáte v rakúskom Innsbrucku skončila Anna van der Breggenová, v porovnaní s Dygertovou mala až o 1:32 minúty horší čas. Na treťom mieste s odstupom 1:52 min. na víťazku skončila Annemiek Van Vleutenová.

Časovku žien podobne ako časovku mužov do 23 rokov poznačilo zlé počasie. V dôsledku silného dažďa a nepriaznivých podmienok museli organizátori dokonca posunúť čas štartu. Slovensko v štartovom poli pretekárku nemalo.

Cestná cyklistika - MS:

časovka mužov do 23 rokov (Ripon - Harrogate, 30,3 km):

1. Mikkel Bjerg (Dán.) 40:20 min., 2. Ian Garrison (USA) +27 s, 3. Brandon McNulty (USA) +28, 4. Mathias Norsgaard Jorgensen (Dán.) +37, 5. Brent Van Moer (Belg.) +43, 6. Morten Hulgaard (Dán.) +56, 7. Nils Eekhoff (Hol.) +1:01 min., 8. Byron Munton (JAR) +1:27, 9. Markus Wildauer (Rak.) +1:38, 10. Daan Hoole (Hol.) +1:46, ..., 53. Samuel OROS (SR) +4:54,97 min.

časovka žien Elite (Ripon - Harrogate, 30,3 km):

1. Chloé Dygertová (USA) 42:11 min., 2. Anna van der Breggenová +1:32 min., 3. Annemiek Van Vleutenová (obe Hol.) +1:52, 4. Amber Leone Nebenová +2:38, 5. Lisa Kleinová (obe Nem.) +2:40, 6. Marlen Reusserová (Švaj.) +3:02, 7. Leah Thomasová (USA) +3:12, 8. Lucinda Brandová (Hol.) +3:15, 9. Alena Amjaljušiková (Biel.) +3:17, 10. Lisa Brennauerová (Nem.) +3:19