Klimatológ: Na štrajky je už možno neskoro. Ľudia by si mali uvedomiť, čo potrebujú a čo nie
Marián Balázs
Marián Balázs

Klimatológ: Na štrajky je už možno neskoro. Ľudia by si mali uvedomiť, čo potrebujú a čo nie

Najhorúcejšou témou posledných týždňov je klimatická zmena a s ňou súvisiaci veľký štrajk, ktorý sa konal 20. septembra. Dobré noviny si do štúdia pozvali odborníka, s ktorým sa rozprávali nielen o tom.

BRATISLAVA 24. septembra - Hoci sa o klimatických zmenách hovorí už dlho, klimatický štrajk je minimálne v našich končinách nový fenomén. Ako tvrdí klimatológ Jozef Pecho, situácia je veľmi vážna a na štrajky tohto charakteru je možno aj neskoro. „Spoločnosť mala byť už v rozpoznávaní tejto hrozby oveľa ďalej už pred dvadsiatimi-tridsiatimi rokmi,“ vysvetlil v talkšou KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom Jozef Pecho, ktorý dodáva, že „možno máme len niekoľko ďalších rokov na to, aby sme sa rozhodli, čo ďalej robiť.“

V Paríži prijali slabé záväzky

V roku 2015 sa v Paríži svetoví lídri stretli na konferencii OSN o zmene klímy. Už vtedy bolo jasné, že prijali slabé záväzky, ktoré klimatické zmeny neodvrátia, hovorí klimatológ. Navyše sa vraj ani neplnia. „Stále máme veľkú pravdepodobnosť (viac ako 45%), že sa globálna teplota do konca tohto storočia zvýši o viac ako 3 stupne Celzia,“ povedal pre Dobré noviny Jozef Pecho.

Situácia sa podľa neho môže spod kontroly vymknúť už v priebehu budúceho desaťročia a ak vraj budeme pokračovať ekonomicky tak, ako doposiaľ, tak je vysoko pravdepodobné, že sa globálna teplota zvýši minimálne o päť stupňov Celzia, čo má mať katastrofálne následky na celú planétu.

Pecho vysvetľuje, že najviac sa klimatické zmeny prejavujú v oblastiach, ktoré ich nespôsobili. Ide najmä o tropické pásmo medzi obratníkmi, kde žije viac ako 3,5 miliardy ľudí. „Doplácajú na to, aký veľký konzum a blahobyt je predovšetkým na severe a na západe,“ hovorí. Klimatické riziká sa začínajú prejavovať aj zvýšenou migráciou.

Potenciál vyvolať ekonomickú krízu v dohľadnej dobe v strednej a západnej Európe klimatické zmeny vraj nemajú, hoci napríklad minulý rok suchá spôsobili výpadky produkcie obilia práve v západnej Európe a aj na východe Slovenska, hovorí Pecho. Podľa neho však v budúcnosti k takým situáciám dôjsť môže.

Zhodnoťme, čo potrebujeme a čo nie

Čo sa týka záväzkov, klimatológ tvrdí, že Slovensko je na tom relatívne dobre. „My sme od roku 1990 dokázali znížiť emisie o viac ako 30%, čím sme výrazne presiahli dlhodobý cieľ EÚ,“ vysvetľuje. Ďalší vývoj bude podľa neho závisieť od toho, aké konkrétne opatrenia sa vykonajú v priemysle a v doprave. Pecho by podľa svojich slov zrušil dotácie fosílnych palív a presadil by podporu progresívneho zdaňovania externalít, čiže výrobkov s vysokou uhlíkovou hodnotou.

Dôležitá je podľa neho aj individuálna a morálna zodpovednosť. Človek by mal zhodnotiť, čo je pre neho z hľadiska materiálneho zabezpečenia nutné. „Ľudia musia mať určité vysvetlenia v tom, čo sa im ešte oplatí kúpiť a čo už naozaj nie,“ vysvetľuje. Ukázať by sa to mohlo vysvetlením konkrétnych opatrení v domácnosti a ako môžu ľudia ušetriť napríklad prerábkou na nízkoenergetický dom.

Viac sa môžete dozvedieť v priloženom videorozhovore.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…