Dobré noviny
Niekto na budovu umiestnil viac ako 400 dámskych topánok. Upozorňujú na dôležitý fakt
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Niekto na budovu umiestnil viac ako 400 dámskych topánok. Upozorňujú na dôležitý fakt

Výstava lodičiek, ktorá nesie v sebe silnú myšlienku
Výstava lodičiek, ktorá nesie v sebe silnú myšlienku — Foto: Instagram@feminist

Jednotlivé lodičky symbolizujú ženy, ktoré boli obeťami domáceho násilia. Umelec chcel poukázať na ich počet, ktorý každým rokom stúpa. 

ISTANBUL 24. septembra - V niektorých častiach Turecka je zvykom, že keď niekto v rodine zomrie, tak nechajú pred domom zosnulého, prípadne na vonkajšej stene jeden pár topánok, aby to oznámili aj okoliu. Umelec Vahit Tuna dal tomuto zvyku ešte hlbší význam. Každý jeden pár lodičiek na stene budovy reprezentuje ženu, ktorá bola zavraždená vlastným manželom. Domáce násilie je v Turecku veľmi vážnym problémom, na ktorý chce nielen umelec, ale aj verejnosť poukázať. 

Lodičky sú pripevnené na vonkajšej časti budovy a nie v interiéri, aby si to každý okoloidúci všimol. Vahit tým chcel vzbudiť pozornosť a vyvolať verejnú diskusiu. 440 párov topánok znázorňuje zbytočnú smrť 440 žien len za uplynulý rok. Majiteľ budovy na svojej webovej stránke napísal, že dal takýmto spôsobom priestor umelcovi, ktorý tvorí ojedinelé, neočakávané a súčasné umenie. Umelec sa pre turecký portál Hurriyet Daily News vyjadril, prečo vytvoril túto inštaláciu. „Každý rok dostane niektorý umelec šancu, aby použil túto stenu na výstavu, alebo ukážku svojho umenia. Tentokrát som dostal túto možnosť ja. Chcel som poukázať na zvyšujúci počet vrážd žien, ktoré boli obeťami domáceho násilia. Táto stena slúži zároveň aj ako spomienka na nich."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#Repost @feminist • • • • • 440 pairs of women's shoes were hung on one of the city walls in Istanbul this week to draw attention to male domestic violence in the country. This is the number of women murdered by their husbands in Turkey in 2019. ? @hypemuslim

Príspevok, ktorý zdieľa Vahit Tuna Art Works (@vahittuna),

Lodičky budú na stene vystavené po dobu šiestich mesiacov

Umelec si vybral výlučne čierne páry topánok, keďže táto farba symbolizuje smútok. Presné číslo úmrtí žien vďaka domácemu násiliu uvádza hnutie pre ženy v Turecku, ktoré bojuje za práva žien. Na ich webovej stránke uvádzajú, že ženy by nemali byť trestané mužmi za to, keď chcú odísť z nefunkčného vzťahu. Každý má právo na vlastné šťastie a na vlastné rozhodnutia. Podľa čísiel, ktoré boli uverejnené práve touto organizáciou, počet obetí domáceho násilia sa zvýšil o 31 osôb od roku 2017. 

Už ste čítali?