V Kremnici sa začína medzinárodná numizmatická konferencia
TASR
TASR

V Kremnici sa začína medzinárodná numizmatická konferencia

V Mestskom kultúrnom stredisku v Kremnici sa v pondelok začína štvordňová numizmatická konferencia Numismatica centroeuropaea IV, na ktorej sa zúčastňuje viac ako 80 účastníkov z jedenástich krajín.

Ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Kremnica 23. septembra (TASR) - Podľa Miriam Kostrianovej z kremnického Múzea mincí a medailí ide pre Kremnicu, ale v širšom ponímaní aj pre Slovensko a slovenskú numizmatiku, o zvlášť významné medzinárodné podujatie, ktoré sa u nás doteraz v takejto podobe a v takomto rozsahu ešte nekonalo.

„Na konferencii sa zúčastnia poprední európski profesionálni numizmatici a historici z viacerých univerzít, múzeí, numizmatických spoločností a ďalších odborných pracovísk. Tento rok bude na konferencii prezentovaná ako hlavná téma Vojna a mier v dejinách peňazí, prednesené príspevky sa však budú dotýkať aj ďalších tematických okruhov, či už pôjde o numizmatiku antickú, keltskú, stredovekú či novovekú," podotkla Kostrianová s tým, že na konferencii odznie 60 príspevkov v 14 prednáškových blokoch.

Spoločná konferenčná platforma

Sprievodný program podľa jej slov pozostáva z prehliadok expozícií kremnického múzea, návštevy unikátnej expozície kremnickej mincovne, exkurzií do známych banských lokalít Hodruša–Hámre a Špania Dolina, ale aj koncertu klasickej hudby na Mestskom hrade v Kremnici pripravený pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva a spoločenskej recepcie.

Cyklus medzinárodných numizmatických konferencií Numismatica centroeuropaea sa zrodil v roku 2016 z podnetu poľských a českých numizmatikov. V stredoeurópskom priestore sa donedávna organizovalo viacero numizmatických konferencií. Ich organizátori sa pred tromi rokmi rozhodli vytvoriť spoločnú konferenčnú platformu, čiže neorganizovať množstvo parciálnych podujatí, ale vytvoriť jeden veľký spoločný stredoeurópsky numizmatický konferenčný program.

Pravidelné stretnutie numizmatikov v strednej Európe

Jeho cieľom je pravidelné stretnutie numizmatikov v rámci strednej Európy, zhodnotenie stavu vedeckej činnosti v obore numizmatiky, prezentácia nových nálezov a poznatkov, odborná diskusia a medzinárodná interdisciplinárna spolupráca.

V roku 2016 sa prvá konferencia z tohto radu uskutočnila v Kutnej Hore, v roku 2017 v Brne, v septembri 2018 v Bystrzycy Klodzkiej (Poľsko). Organizácia štvrtého ročníka pripadla špecializovanému zariadeniu Národnej banky Slovenska – Múzea mincí a medailí v Kremnici.

Múzeum pripravilo konferenciu v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom v Bratislave, Slovenskou numizmatickou spoločnosťou pri SAV, Mincovňou Kremnica a mestom Kremnica. Odborne zaštítil podujatie prípravný vedecký výbor, skladajúci sa z členov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Rakúska a Maďarska.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…