MS v ragby: Francúzi zdolali Argentínu, Nový Zéland v šlágri porazil Juhoafrickú republiku

Samu Kerevi z Austrálie oslavuje päťku proti Fidži
Samu Kerevi z Austrálie oslavuje päťku proti Fidži — Foto: TASR/AP

Dvojnásobný obhajca titulu Nový Zéland zvíťazil v sobotnom šlágri MS v ragby nad Juhoafrickou republikou 23:13.

Tokio 21. septembra (TASR) - V stretnutí B-skupiny položili "All Blacks" základ úspechu v prvom polčase, v ktorom si vypracovali náskok 17:3. V druhom polčase už JAR nedokázala zvrátiť stav a neoplatila Novému Zélandu semifinálovú prehru spred štyroch rokov.

Súboj tradičných rivalov sa prvýkrát za predchádzajúcich päť prípadov skončil vyšším než dvojbodovým rozdielom. Nový Zéland natiahol najdlhšiu víťaznú šnúru na MS na pätnásť duelov, premožiteľa nenašiel od štvrťfinále v roku 2007, keď nestačil na Francúzsko.

Neskutočná šnúra Nového Zélandu

V základnej skupine neprehral nikdy, na konte má 28 víťazstiev v hlavnej časti. „Bola to dôležitá konfrontácia pre obe strany a našťastie sme uspeli my. Ľudia videli ďalšiu obrovskú bitku medzi Novým Zélandom a Juhoafrickou republikou. Tento súper sa nikdy nevzdáva, nám sa podarilo využiť šance a skórovať," povedal novozélandský tréner Steve Hansen pre portál BBC.

Ragbisti Austrálie zvíťazili v sobotnom stretnutí D-skupiny MS v Japonsku nad Fidži 39:21. "Wallabies" rozhodli po zmene strán, keď "sfúkli" súpera pomerom 27:7. Oba tímy sa stretli v základnej skupine aj pred štyrmi rokmi na šampionáte v Anglicku, Austrália vtedy triumfovala 28:13 a napokon sa dostala až do finále, v ktorom podľahla Novému Zélandu (17:34).

V prvom šlágri C-skupiny, ktorú mnohí označujú za "skupinu smrti", Francúzi zdolali Argentínčanov 23:21. Po prvom polčase viedli 20:3, no potom zaspali a Juhoameričania mali na dosah veľký obrat. V závere Benjamin Urdapilleta minul trestný kop a Francúzi sa predsa mohli tešiť z úspešného vstupu do turnaja. V "céčku" figuruje aj Anglicko, pričom do štvrťfinále postúpia prvé dva tímy z každej zo štyroch päťčlenných skupín.