Tipsport liga: Slovan na čele, Košice vyhrali v Bystrici, Mikuláš s prvými bodmi

Na snímke zľava Michal Chovan, Marcel Haščák (Košice), Tomáš Hrnka (Banská Bystrica) — Foto: TASR/Dušan Hein

Hokejisti úradujúceho majstra HC"05 iClinic Banská Bystrica nestačili v piatkovom zápase 4. kola nového ročníka Tipsport Ligy na HC Košice a podľahli mu doma 2:3.

Vyrovnaná prvá tretina v Banskej Bystrici

Banskobystričania začali lepšie, už v druhej minúte zakončil zblízka Šoltés, ale ani na dvakrát sa nepresadil. Podarilo sa mu to až počas presilovky v 4. minúte, keď ťažil z dobrej prihrávky Bartánusa a bez prípravy z kruhu prestrelil Košarišťana – 1:0. Potom mali početnú výhodu hostia, ale počas nej veľmi málo hrozili. Vyrovnať sa im podarilo až v hre piatich proti piatim, keď Michal Chovan pekne obkorčuľoval bránku, bekhendom našiel pred ňou Majdana a bolo 1:1.

Následne mohol zmeniť skóre košický útočník Klhůfek, na opačnej strane pre zmenu Hickmott. Východniari nevyužili do prestávky ešte ďalšiu presilovku, počas nej sa dobrými streleckými pokusmi prezentovali Belluš a Bezúch, Beskorowany bol proti.

V druhej tretine hrali iba Košičania

V strednom dejstve bolo na ľade prakticky iba jedno mužstvo – košické. Do vedenia išlo v 23. minúte. Haščák najprv pohrozil tvrdou strelou spoza kruhu, aby sa napokon presadil zblízka z dorážky – 1:2. Bystričania sa potom ubránili dvakrát v oslabení, veľkú šancu mal Skokan pri ľavej žŕdke a Milý po buly trafil žŕdku.

Zblízka na viackrát neuspel ani Rapáč, no mrzieť ho to príliš nemuselo, pretože v 38. minúte si napravil chuť, keď zvýšil na 3:1 pre hostí. Ťažil z chyby domácej defenzívy a prihrávky Belluša, nakorčuľoval si stredom a sám pred Beskorowanym nezaváhal.

Bystričania zápas už iba zdramatizovali

V tretej tretine úradujúci majster pridal na obrátkach, ale až po šanci útočníka Košíc Klhůfka. Ten sa z pravej strany dostal pred bystrického brankára, no zoči – voči nemu neuspel. Potom mal po rýchlom protiútoku výbornú možnosť Lamper, vychytal ho Košarišťan.

V 47. minúte nakopla Banskobystričanov presilovka piatich proti trom a pretavili ju do znižujúceho gólu. Hickmott z pravej strany našiel pred bránkou Hrnku, ktorý iba šikovne nastavil hokejku a rozvlnil sieť – 2:3. Vyrovnanie mal v následnej početnej výhode o jedného hráča na hokejke Lamper, zblízka sa však nepresadil.

Na opačnej strane hostia mali rovnakú príležitosť v piatich proti štyrom, Bortňák ťažký puk sám pred Beskorowanym neposlal za neho a v tutovke neskôr nedokázal skórovať ani jeho spoluhráč Jokeľ. Záver bol dramatický. Domáci hrali bez brankára v šiestich proti štyrom, ale vytúžený tretí gól nedali, Šoltés minul odkrytý priestor Košarišťanovej bránky.

HC"05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)

Góly: 4. Šoltés (Bartánus, Ďatelinka), 47. Hrnka (Hickmott) – 8. Majdan (Michal Chovan, Haščák), 23. Haščák (Majdan, Michal Chovan), 38. B. Rapáč (Belluš, T. Slovák).

Rozhodovali: Müllner, D. Konc st. – D. Konc ml., Rojík, vylúčení: 6:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2500 divákov

Banská Bystrica: Beskorowany – Biro, Mihálik, J. Brejčák, Southorn, Ďatelinka, Nemčík, Petrinec – Lamper, Hrnka, Jääskeläinen - Hickmott, Wahl, Šoltés – Róth, Gabor, Kabáč - Fafrák, Tamáši, Bartánus

Košice: Košarišťan – T. Slovák, Koch, Čížek, Repe, Růžička, Zeleňák – Majdan, Michal Chovan, Haščák – Klhůfek, Skokan, Bezúch – B. Rapáč, Bortňák, Belluš – J. Milý, Suja, Jokeľ