Deti, ktoré prišli na svet cisárskym rezom, sa v jednej veci značne líšia
Aký je rozdiel medzi deťmi, ktoré sa narodili cisárskym rezom a tými, ktoré prišli na svet prirodzeným spôsobom?
LONDÝN 20. septembra - Vedci publikovali v časopise Nature rozsiahlu štúdiu. Tentokrát sa zamerali na vývoj ľudského imunitného systému. Prišli k záveru, že deti, ktoré prišli na svet cisárskym rezom, majú v črevách iné baktérie ako tie, ktoré sa narodili prirodzenou cestou.
Črevné baktérie
Podľa informácií portálu The Guardian, najkomplexnejšia štúdia zameraná na črevnú mikroflóru bábätiek poukazuje na to, že deti, ktoré sa narodili prirodzeným spôsobom, majú väčšinu črevných baktérií od svojej matky. Na druhej strane, pri bábätkách, ktoré uzrú svetlo sveta cisárskym rezom, sa baktérie v črevách spájajú skôr s nemocničným prostredím. „Fungovanie imunitného systému môže byť ovplyvnené prvou interakciou organizmu s baktériami,“ povedal hlavný autor štúdie Nigel Field.
Kým sa detičky nachádzajú v matkinom lone, sú v sterilnom prostredí. Akonáhle prídu na svet, začnú prijímať baktérie. Po šiestich až deviatich mesiacoch sa rozdiely medzi deťmi, ktoré prišli na svet cisárskym rezom a prirodzeným spôsobom, vyrovnajú.
Peter Brocklehurst, spoluautor štúdie, však neodporúča rodičom, aby sa snažili akýmkoľvek spôsobom dať deťom dávku ich baktérií, pretože je to zatiaľ nebezpečné.
Vedci pracovali sedem rokov
Pôrodníci nechcú šíriť medzi mamičkami paniku. „Cisársky rez je v mnohých prípadoch nevyhnutný,“ povedala pôrodníčka Alison Wright s tým, že presná úloha mikrobiómu čreva nie je ešte stále u novorodencov istá, a preto si nemyslí, že by táto štúdia mala odradiť ženy od cisárskeho rezu.
Štúdia trvala sedem rokov. Vedci odobrali 1679 vzoriek od takmer 600 detí a 175 matiek. Tím vedcov však chce vo výskume aj naďalej pokračovať.