Twiggy si podmanila svet a vyrábali podľa nej bábiky. Takto dnes vyzerá módna ikona 60. rokov
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Twiggy si podmanila svet a vyrábali podľa nej bábiky. Takto dnes vyzerá módna ikona 60. rokov

Modelku, ktorá sa stala celosvetovým fenoménom, charakterizovala extrémne štíhla postava, veľké belasé oči s výraznými riasami a krátke blond vlasy. Často ju médiá obviňovali, že svojou chlapčenskou postavou spustila vlnu anorektičiek v modelingu.

— Foto: koláž

LONDÝN 18. septembra – Lesley Hornby Lawsonová, známa ako Twiggy, bola v 60. rokoch 20. storočia jednou z najžiadanejších svetových supermodeliek. Dnes 19. septembra slávi bývalá módna ikona 70. narodeniny.

Ako prišla k prezývke

Lesley Hornby Lawsonová sa narodila 19. septembra 1949 v Londýne. Otec bol tesár, matka pracovala v továrni a budúca modelka žila celkom obyčajný život na londýnskom predmestí. Odmalička bola „kosť a koža“, rodičia kvôli jej nízkej hmotnosti dokonca navštívili lekára, ten však skonštatoval, že je zdravá. K svojej slávnej prezývke prišla ako pätnásťročná. Vtedy sa zoznámila s Nigelom Davisom, ktorý spolu so svojím bratom pracoval v londýnskom kaderníckom salóne. Nigelov brat začal chudučkú dievčinu prezývať Sticks (tyčinky), neskôr ju premenoval na Twigs (vetvičky), z čoho napokon vzniklo Twiggy.

Stala sa tvárou roka

Bratom sa výrazne štíhla a vysoká Twiggy veľmi páčila a boli presvedčení, že by uspela v modelingu. Aby ju odlíšili od ostatných dlhovlasých manekýn, vytvorili jej krátky chlapčenský zostrih. Fotografie Twiggy, ktoré vytvoril Barry Lategan, vystavili v londýnskom kaderníctve. Snímky pôvabnej slečny zaujali reportérku denníka Daily Express a o niekoľko týždňov o nej vyšiel veľký článok aj s titulnou fotografiou. Potom už udalosti nabrali rýchly spád. Twiggy bola spomínaným denníkom v roku 1966 zvolená za „Tvár roka 66“.

Svet si Twiggy obľúbil veľmi rýchlo.
Svet si Twiggy obľúbil veľmi rýchlo. Foto: Flickr

Šesťdesiate roky boli Twiggy

Šestnásťročná Twiggy sa stala medzinárodne známou modelkou, ktorá radikálne zmenila pohľad na dokonalú ženskú krásu. Oblé ženské tvary boli zrazu nežiadúce a ženy túžili po chlapčenskej postave bez kriviek. Firma Mattel podľa nej navrhla bábiku s dlhými nohami a úzkymi bokmi. „Bola ako zjavenie. Twiggy vo svete módy charakterizovala šesťdesiate roky. Bola ich ikonou. Kým sa objavila, ženy sa česali a líčili ako Marilyn Monroe. Keď ju prvýkrát nafotili na obálku módneho magazínu, nastal zmätok. Kto to je? Šepkalo sa. Čo to má znamenať? Bola to chudá Britka s očami bábiky. Všetky ženy chceli vyzerať ako Twiggy. Celé šesťdesiaty roky boli Twiggy,“ spomínal Nigel Davis, ktorý sa stal manažérom novej tváre modelingu.

Jemný chlapčenský výzor bol to, čo Twiggy preslávilo.
Jemný chlapčenský výzor bol to, čo Twiggy preslávilo. Foto: Flickr

Mala v sebe aj iné talenty

Móda a krása majú blízko k umeniu. Twiggy veľmi rýchlo zapadla medzi hudobníkov z legendárnych skupín Beatles či Rolling Stones, poznala sa s Jimim Hendrixom. V roku 1973 si ju spevák David Bowie zavolal, aby s ním pózovala na obálke albumu Pin Ups. V roku 1975 spievala na koncerte Rogera Glovera a o rok neskôr podpísala zmluvu s Mercury Records. Vydala album Please get my name right, ktorý sa rýchlo predával a skladby z neho sa umiestnili na popredných miestach rebríčkoch celého sveta.

Miloval ju aj filmový priemysel

Závratnú kariéru modelky Twiggy ukončila, keď dostala ponuku hrať vo filmoch. Ako povedala: „Nemožno byť do smrti iba vešiakom na šaty.“ Ako herečka debutovala v roku 1971 v romantickom muzikáli The Boy Friend (Priateľ, 1971). Dielo režiséra Kena Russella bolo nominované na Oscara a v roku 1972 získala Twiggy za svoj výkon Zlatý glóbus ako najlepšia herečka, a tiež ako objav roka.

Svet Twiggy jednoducho zbožňoval. Bábika, ktorú vytvorila spoločnosť Mattel. Inšpirovala sa britskou modelkou.
Svet Twiggy jednoducho zbožňoval. Bábika, ktorú vytvorila spoločnosť Mattel. Inšpirovala sa britskou modelkou. Foto: Flickr

Nasledovalo účinkovanie v ďalších filmoch ako napríklad The Blues Brothers (Bratia Bluesovci, 1980), The Doctor and the Devils (Doktor a diabli, 1985) a Madame Sousatzka (1988). Twiggy hrala aj v televíznom filme Pygmalion (1981), muzikáli My One and Only (Môj milý, môj drahý, 1983) a v televíznom seriáli Young Charlie Chaplin (Tulák Charlie Chaplin, 1989).

Všestranná Lesley Hornby Lawsonová tiež moderovala vlastnú televíznu reláciu Twiggy's People (1998), v ktorej spovedala známe osobnosti a ako porotkyňa sa objavila v populárnej reality show America's Next Top Model. Jej kniha z roku 1998 s názvom Twiggy in Black and White sa stala bestsellerom.

Od roku 2005 veteránka prehliadkových mól pracovala pre módny reťazec Marks and Spencer, s ktorým v roku 2012 vytvorila exkluzívnu kolekciu oblečenia. V roku 1977 sa britská ikona vydala za herca Michaela Whitneya a mala s ním dcéru Carly. V roku 1983 však ovdovela. O päť rokov neskôr sa vydala za herca a režiséra Leigha Lawsona a ich manželstvo trvá dodnes.

Takto vyzerá modelka, speváčka a herečka Twiggy dnes.
Takto vyzerá modelka, speváčka a herečka Twiggy dnes. Foto: TASR/AP
— Foto: Facebook/Twiggy
— Foto: Facebook/Twiggy
— Foto: Facebook/Twiggy
— Foto: Facebook/Twiggy
— Foto: Facebook/Twiggy

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…